PKO Ekstraklasa: przełamanie Piasta w Krakowie

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 13.08.2022, 16:59

W 5. kolejce PKO Ekstraklasy piłkarze Cracovii podejmowali Piasta Gliwice. Zespół prowadzony przez Waldemara Fornalika wygrał to spotkanie 1:0, notując pierwsze zwycięstwo w sezonie 2022/2023. Komplet punktów górnośląskiej ekipie zapewnił precyzyjny strzał Jorge Felixa.

Sobotnie starcie rozgrywane na stadionie przy ul. Kałuży w Krakowie było pojedynkiem dwóch ekip dążących do kompletu punktów. Zawodnicy Cracovii chcieli zrehabilitować się za zeszłotygodniową przegraną w Mielcu (0:2). Natomiast podopieczni Waldemara Fornalika zamierzali przerwać fatalną serię trzech porażek i odnieść pierwsze zwycięstwo w obecnym sezonie. Pierwszy kwadrans spotkania zdominowała rywalizacja w środku pola. Gospodarze oddali inicjatywę przeciwnikom, którzy mieli problemy z prowadzeniem ataku pozycyjnego. W 20. minucie Patryk Makuch znalazł się w polu karnym rywali, ale jego szarża została powstrzymana przez defensywę gości. Chwilę później gliwiczanie odebrali futbolówkę na połowie rywali i wyszli z dynamicznym atakiem. Po podaniu Damiana Kądziora piłka trafiła do Arkadiusza Pyrki, jednak Karol Niemczycki poradził sobie z płaskim strzałem zawodnika Piasta. Następną okazję do otworzenia wyniku miał Kamil Wilczek, lecz uderzenie głową doświadczonego napastnika minęło bramkę gospodarzy.

W 26. minucie Kamil Wilczek stanął przed kolejną wyśmienitą okazją do zdobycia gola. Damian Kądzior dośrodkował z lewego skrzydła, ale napastnik Piasta, znajdując się na piątym metrze przed bramką rywali, nie trafił czysto w piłkę. Zespół z Gliwic był groźniejszy w ofensywie, lecz zawodnicy "Pasów" również mieli swoje okazje. W końcówce pierwszej połowy bardzo mocne uderzenie sprzed pola karnego oddał Mathias Rasmussen, jednak Frantisek Plach odbił piłkę po próbie Duńczyka. Ostatecznie w pierwszej części bramki nie padły i obie ekipy schodziły na przerwę przy wyniku 0:0.

Początek drugiej odsłony stał pod znakiem twardej walki. Pierwszą niezłą szansę po zmianie stron miał Kamil Pestka, ale jego strzał głową zneutralizował Frantisek Plach. W 60. minucie Damian Kądzior dynamicznie ruszył lewą stroną w kierunku bramki krakowskiej ekipy. Sześciokrotny reprezentant Polski dośrodkował piłkę w pole karne "Pasów", ale dobrą interwencję w tej sytuacji zanotował Matej Rodin. Chwilę później aktywny pomocnik Piasta miał kolejną okazję, lecz jego strzał z ostrego kąta został wyłapany przez golkipera Cracovii.

Gliwiczanie mocno dążyli do otworzenia wyniku i dopięli swego w 70. minucie. Damian Kądzior posłał dośrodkowanie na głowę Jorge Felixa, a Hiszpan pokonał Karola Niemczyckiego, zdobywając pierwszą bramkę dla Piasta w sezonie 2022/2023. Krakowski zespół chciał doprowadzić do remisu, jednak miał spore problemy z kreowaniem okazji. W 83. minucie Michal Siplak przyjął piłkę w polu karnym rywali, ale nie potrafił oddać strzału w tej sytuacji. Podopieczni Jacka Zielińskiego opierali swoją ofensywę na dośrodkowaniach, jednak piłkarze Piasta bezbłędnie zatrzymywali ataki przeciwników. W doliczonym czasie gry doszło do dwóch kontrowersyjnych sytuacji w polu karnym Piasta. Jewhen Konoplyanka dwukrotnie domagał się od Pawła Raczkowskiego podyktowania rzutu karnego, jednak arbiter nie zdecydował się na wskazanie na jedenasty metr. Gliwiczanie utrzymali korzystny rezultat do ostatniego gwizdka i triumfowali 1:0. Dla podopiecznych Waldemara Fornalika to było pierwsze zwycięstwo w trwających rozgrywkach, które pozwoliło im na opuszczenie strefy spadkowej.

W następnej kolejce PKO Ekstraklasy Cracovia zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław (20 sierpnia, 17:30). Natomiast Piast Gliwice podejmie Stal Mielec (21 sierpnia, 17:30).

Cracovia - Piast Gliwice 0:1 (0:0)

Bramka: 70' Felix

Cracovia: Niemczycki - Jugas (68' Rapa), Rodin, Ghita - Kakabadze, Rasmussen (75' Konoplyanka), Oshima, Pestka (75' Siplak) - Rakoczy (63' Loshaj), Makuch, Myszor (63' Kallman)

Piast Gliwice: Plach - Reiner, Czerwiński, Mosór - Pyrka (65' Felix), Tomasiewicz, Kądzior (81' Ameyaw), Hateley, Katranis - Chrapek (81' Holubek), Wilczek

Żółte kartki: Rakoczy, Kakabadze, Rapa - Katranis, Chrapek

Sędzia: Paweł Raczkowski