Monachium 2022: udane kwalifikacje dla polskich debli i miksta

• Dodał: Dominik Mazur
  • Data publikacji: 13.08.2022, 20:45

To był udany pierwszy dzień zmagań w mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. Wszystkie polskie pary wywalczyły kwalifikację do turnieju głównego.

Dzień rozpoczął się od turnieju miksta, w którym trzymaliśmy kciuki za czterokrotnych mistrzów Polski w tej konkurencji – Samuela Kulczyckiego i Annę Węgrzyn. Mecz z czeską parą David Reitspies – Katerina Tomanovska miał być dla nich wyłącznie rozgrzewką przed rywalizacją w 1/16 finału. Tak też było. W całym meczu reprezentanci Polski nie stracili nawet seta, ale dwa pierwsze okazały się dość wyrównane. W początkowej fazie meczu Kulczycki i Węgrzyn prowadzili już 9:3, ale pozwolili rywalom odrobić część straty. Ostatecznie seta wygrali do siedmiu, podobnie jak drugą partię. Po wyrównanym początku biało-czerwoni zbudowali przewagę w drugiej części seta i nie oddali prowadzenia do samego końca. Uwagę zwróciła widowiskowa punktowa obrona Kasi Węgrzyn przy stanie 8:7. Trzeci set był już pokazem siły mistrzów Polski, którzy wygrali gładko do czterech.

Późnym popołudniem równolegle mecze rozgrywały Anna i Katarzyna Węgrzyn oraz Natalia Bajor i Natalia Partyka. Mecz drugiej deblowej pary był spotkaniem bez historii. Polki bez trudu pokonały holendersko-słoweńską parę De Hoop/Tokić. W pierwszym secie rywalki nawiązały jeszcze walkę, zdobywając osiem punktów. W drugim i trzecim ugrały jednak odpowiednio cztery i trzy "oczka". Spotkanie sióstr Węgrzyn z Turczynkami Simay Kulakceken i Sibel Altinkayą przyniosło więcej emocji. Bliźniaczki źle weszły w mecz i łatwo przegrały do sześciu pierwszą partię. W kolejnych setach udowodniły swoją wyższość nad rywalkami. Dwukrotnie lepiej od Turczynek punktowały przy własnym serwisie, co znajdowało odzwierciedlenie w wyniku. Zrewanżowały się rywalkom, wygrywając do sześciu w trzeciej i czwartej decydującej partii.

Najbardziej wyrównane ze spotkań z udziałem polskich zawodników było starcie Miłosza Redzimskiego, który – grając w parze z Mołdawianinem Wladislawem Ursu – rozprawił się z duetem Estończyków. Aleksandr Smirnow i Toomas Libene zdołali wygrać wyłącznie drugą partię, ale w każdym z setów stawiali zacięty opór, Dowodem tego była zwłaszcza trzecia partia wygrana 13:11 przez polsko-mołdawski debel. W tym momencie rywale jakby stracili wiarę w końcowy sukces, bo zdobyli w ostatnim secie siedem punktów, czyli najmniej w całym spotkaniu. Nazwisko Toomasa Libene powróci jeszcze w naszych relacjach – jutro zmierzy się z Samuelem Kulczyckim w meczu fazy grupowej singla.

Ostatni mecz z udziałem biało-czerwonych to starcie 19-letniego Macieja Kubika i 20 -letniego Samuela Kulczyckiego z doświadczonymi Michaelem Tauberem (Cypr) i Mariosem Yiangou (Izrael). Mecz pokazał jednak jak na dłoni, dlaczego młodzi biało-czerwoni są nadziejami polskiego tenisa stołowego. Pierwszą partię wygrali do czterech, w drugiej wytrzymali napór rozdrażnionych rywali, a w trzecim kompletnie ich rozbili, pozwalając na zdobycie wyłącznie dwóch punktów.

Jutro w turnieju miksta zagra indywidualny mistrz Polski Jakub Dyjas w parze z Natalią Bajor. O 9:15 podejmą Ibrahima Gunduza i Sibel Altinkayę z Turcji, która po porażce z siostrami Węgrzyn znów trafia na polski duet. Niedługo potem o 10:05 mecz rozegrają Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn. W dalszej części dnia zaplanowano mecze w fazie grupowej singla. Zobaczymy w niej Natalię Partykę, Miłosza Redzimskiego, Macieja Kubika oraz Samuela Kulczyckiego.

Samuel Kulczycki/Katarzyna Węgrzyn – David Reitspies/Katerina Tomanovska 3:0 (11:7, 11:7, 11:4)

Anna Węgrzyn/Katarzyna Węgrzyn – Simay Kulakçeken/Sibel Altinkaya 3:1 (6:11, 11:7, 11:6, 11:6).

Natalia Partyka/Natalia Bajor – Sanne De Hoop/Sara Tokić 3:0 (11:8, 11:4, 11:3).

Miłosz Redzimski/Wladislaw Ursu – Aleksandr Smirnow/Toomas Libene 3:1 (11:9, 7:11, 13:11, 11:7).

Maciej Kubik/Samuel Kulczycki – Michael Tauber/Marios Yiangou 3:0 (11:4. 11:8, 11:2)

Plan jutrzejszych spotkań Polaków w 1/16 finału miksta: 09:30 – Jakub Dyjas/Natalia Bajor – Ibrahim

Gündüz/Sibel Altinkaya [TUR], 10:05 – Samuel Kulczycki/Katarzyna Węgrzyn – Liam Pitchford/Tin-tin Ho [ENG].

Plan jutrzejszych startów reprezentantów Polski w fazie grupowej singla: 12:20 - Natalia Partyka - Džana Biogradlić [BIH], 16:30 - Miłosz Redzimski - Martin Frøseth [NOR], 17:05 - Maciej Kubik - Loïc Stoll [SUI], Samuel Kulczycki - Toomas Libene [EST].