Pływanie - ME: rekord świata Popoviciego, trójka Polaków w finale
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 13.08.2022, 21:45

Za nami kolejny dzień rywalizacji podczas mistrzostw Starego Kontynentu w pływaniu. W wieczornej sesji trójka Biało-Czerwonych wywalczyła sobie miejsce w finałowych wyścigach, z kolei Paulina Peda i Anna Dowgiert zaprezentowały się w decydującym wyścigu 50 m stylem motylkowym. Wydarzeniem wieczoru był zdecydowanie rekord świata Davida Popoviciego na 100 m stylem dowolnym.

Trzeciego dnia pływackich mistrzostw Europy mieliśmy tylko jeden finał z udziałem reprezentantów Polski. Na dystansie 50 metrów stylem motylkowym kobiet mogliśmy oglądać Paulinę Pedę oraz Annę Dowgiert. Pierwsza z nich finiszowała na szóstej pozycji z czasem 26,01 s, z kolei Dowgiert została sklasyfikowana „oczko” niżej ex aequo z Holenderką Kim Busch (26,35 s). Wyścig zwyciężyła Szwedka Sarah Sjoestroem, osiągając czas 24,96 s.

Mimo tylko jednego finału z biało-czerwonymi akcentami polscy kibice mogą być zadowoleni z przebiegu sesji wieczornej. W konkurencji 200 metrów stylem dowolnym udanie zaprezentowała się Aleksandra Polańska. Wynik 1:58,87 dał Polce ósmy rezultat w półfinałach i awans do wyścigu medalowego. W półfinałach na tym samym dystansie, lecz stylem klasycznym świetnie popłynął Dawid Wekiera. Polak finiszował z czasem 2:10,60 i z czwartym wynikiem awansował do finału. Również czwarte miejsce w wyścigu 1/2 konkurencji 100 metrów stylem motylkowym zajął Jakub Majerski. Nasz reprezentant osiągnął czas 51,58 s. Niestety losu kolegi nie podzielił Adrian Jaśkiewicz, którego w finale nie zobaczymy.

Jednym z bohaterów wieczoru był niewątpliwie David Popovici z Rumunii. Fenomenalny siedemnastolatek 100 metrów stylem dowolnym przepłynął w czasie 46,86 s, pobijając tym samym długoletni rekord świata Cesara Cielo Filho. Za Rumunem kolejno uplasowali się Kristof Milak z Węgier oraz Włoch Alessandro Miressi.

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.