Monachium 2022: Staniszewski szósty w wyścigu eliminacyjnym

• Data publikacji: 14.08.2022, 20:50

Niedziela, podobnie jak sobota nie przyniosła medalu dla polskich kolarzy torowych. Najbliżej podium był Daniel Staniszewski, który zajął szóste miejsce w wyścigu eliminacyjnym. Triumfował Elia Viviani, który kilka godzin wcześniej był siódmy w rywalizacji na szosie.

Jednym z niedzielnych finałów był wyścig punktowy kobiet z udziałem Nikol Płosaj. Polka straciła okrążenie i zdobyła dwa punkty na finiszu. Ostatecznie została sklasyfikowana na jedenastym miejscu z dorobkiem -18 oczek. Zdecydowanie najlepsza była Lotte Kopecky. Reprezentantka Belgii nadrobiła aż trzy rundy i łącznie zgromadziła 85 punktów. Drugie miejsce zajęła Włoszka Silvia Zanardi (53 pkt.), a trzecia była Francuzka Victoire Berteau (47 pkt.).

W wyścigu eliminacyjnym wystartował Daniel Staniszewski. Polak nie jeden raz w ostatniej chwili bronił się przed eliminacją. Ostatecznie uplasował się na szóstej pozycji. Duże słowa uznania należą się Elii Vivianiemu. Po godzinie 15:00 Włoch zakończył wyścig szosowy na siódmej pozycji, a po 20:00 został mistrzem Europy na torze. Srebrny medal zdobył Theo Reinhardt, a brąz wywalczył Jules Hesters.

Urszula Łoś i Nikola Sibiak dość szybko pożegnały się z rywalizacją w sprincie. W kwalifikacjach wygranych przez Mathilde Gros, Polki zajęły odpowiednio 8. i 16. lokatę. Łoś awansowała do 1/8 finału, a Sibiak musiała wystartować jeszcze w 1/16 finału. Pokonała Helenę Casas Roige, ale w kolejnej fazie trafiła na Gros, z którą nie miała większych szans. Również w 1/8 finału odpadła Urszula Łoś, która przegrała z Taky Marie Divine Kouame. Jutro o medale powalczą: Emma Hinze, Laurine van Riessen, Mathilde Gros i Lea Sophie Friedrich.

Bez Polaków zakończyła się rywalizacja w sprincie. W strefie medalowej znalazło się dwóch Brytyjczyków i dwóch Francuzów. W półfinale byliśmy świadkami pojedynków zawodników z dwóch brzegów kanału La Manche. Jack Carlin wygrał pierwszy wyścig z Rayanem Helalem, a w drugim zaliczył upadek. Sędziowie uznali, że winny był Francuz i został relegowany. W drugim starciu Sebastien Vigier pokonał 2:1 Harnisha Turnbilla. Tym samym w finale także mieliśmy francusko-brytyjskie pojedynki. W walce o złoto Jack Carlin objął prowadzenie 1:0, ale potem widać było skutki wcześniejszego upadku i Brytyjczyk dwukrotnie przegrał z Sebastienem Vigierem. To Francuz został mistrzem Europy, a brązowy krążek zdobył jego rodak, Rayan Helal po wygranej 2:0 z Harnishem Turnbullem.