Monachium 2022: Daria Pikulik brązową medalistką mistrzostw Europy w omnium!

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 15.08.2022, 19:25

Przedostatni dzień monachijskich mistrzostw Europy w kolarstwie torowym stał pod znakiem omnium. Fantastycznie w rywalizacji kobiet spisała się Daria Pikulik, która zdobyła brązowy medal.

Nasza reprezentantka wielobój kolarski rozpoczęła rewelacyjnie od zwycięstwa w scratchu, który dał jej 40 punktów do klasyfikacji generalnej. Niewiele słabiej Darii Pikulik poszło w wyścigu tempowym. Tutaj Polka była tylko gorsza od Clary Copponi, co oznaczało, że po połowie rywalizacji Pikulik wciąż była liderką z dorobkiem 78 punktów. Następnie przyszedł czas na wyścig eliminacyjny. Tutaj Pikulik zajęła piąte miejsce, co spowodowało, że spadła z pozycji liderki wieloboju. Tę lokatę zajęła Clara Copponi. Francuzka po 3/4 omnium miała na swoim koncie 114 "oczek", przy 110 zdobytych przez Polkę. Blisko tych dwóch zawodniczek była jeszcze Rachele Barbieri. Włoszka wywalczyła 106 punktów. Reszta zawodniczek miała już większe starty do pierwszej trójki.

O wszystkim miał zdecydować wyścig punktowy. W nim Pikiluk znów jechała bardzo dobrze, co spowodowało, że 36 rund przed końcem rywalizacji miała dwa nadrobione okrążenia. Jednak pozostałe zawodniczki także zrobiły to samo co Polka. W tamtym momencie nastąpiła także dłuższa przerwa na torze, ponieważ doszło do wypadku z udziałem kilku zawodniczek. Po przerwie nasza reprezentantka wciąż jechała bardzo dobrze, co spowodowało, że 20 okrążeń przed końcem wyścigu punktowego miała tylko cztery punkty straty do Capponi. Niedługo później atak przeprowadziła Rachele Barbieri, która nadrobiła okrążenie i wyprzedziła Polkę oraz Francuzkę. To ostatecznie spowodowało, że Barbieri z dorobkiem 174 punktów została mistrzynią Europy. Srebrna Capponi zdobyła 171 "oczek", a Daria Pikulik 167.