Monachium 2022: maratoński sukces, udany początek wieloboju Wiesiołka
KowalskyPhotos

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 15.08.2022, 23:15

Polscy lekkoatleci rozpoczęli czempionat w Monachium z wysokiego „C”, a wszystko za sprawą świetnego występu Aleksandry Lisowskiej i całej żeńskiej drużyny w maratonie. Pierwszego dnia mistrzostw mogliśmy również oglądać występy wieloboistów, a wśród nich Pawła Wiesiołka, który po pięciu konkurencjach zajmuje 5. pozycję.

Bohaterką dnia bez zwątpienia była dziś Aleksandra Lisowska, która wybiegała sobie tytuł mistrzyni Europy w maratonie. Do złota nasza reprezentantka dołożyła również brąz w klasyfikacji drużynowej wraz z Angeliką Mach i Moniką Jackiewicz. Więcej o maratońskich sukcesach Biało-Czerwonych można przeczytać TUTAJ. Na najdłuższym z dystansów rywalizowali również panowie. Tam po świetnym finiszu najlepszy okazał się reprezentant Niemiec - Richard Ringer (2:10:21), który drugiego Maru Teferiego z Izraela wyprzedził o 2 sekundy. Brązowy krążek zdobył drugi z reprezentantów Izraela Gashau Ayale i to również ten kraj triumfował w klasyfikacji drużynowej. Z polskich zawodników najlepiej spisał się Adam Nowicki, który zajął 18. miejsce. Arkadiusz Gardzielewski został sklasyfikowany na 49. pozycji, a dwa „oczka” niżej uplasował się Kamil Karbowiak. Rywalizacji nie ukończył Kamil Jastrzębski. Polacy drużynowo zajęli 10. miejsce.

Na stadionie w sesji porannej odbyły się między innymi biegi eliminacyjne na dystansie 100 metrów. U kobiet mogliśmy oglądać Magdalenę Stefanowicz, która zajęła drugie miejsce w swoim biegu i z czasem 11,44 s zameldowała się w półfinale. Od półfinału swój udział na mistrzostwach Europy rozpocznie również druga polska sprinterka - Ewa Swoboda. Udanie eliminacje na najkrótszym z dystansów zaliczyli też panowie - Przemysław Słowikowski (10,35 s) oraz Dominik Kopeć (10,30 s). Obu z nich zobaczymy w półfinałach, które odbędą się we wtorek.

Od rana na stadionie w Monachium mogliśmy śledzić zmagania wieloboistów wraz z Pawłem Wiesiołkiem w składzie. Pierwszą konkurencją było 100 metrów, gdzie Polak zajął 9. miejsce z czasem 11,07 s. Jego pozycję znacznie poprawił skok w dal, gdzie uzyskał wynik 7,45 m. Był to najlepszy wynik w sezonie reprezentanta Polski. Rekord sezonu Wiesiołek poprawił również w pchnięciu kulą po świetnej próbie na odległość 15,11 m. Trzy pierwsze konkurencje dały Polakowi trzecią pozycję w ogólnej klasyfikacji. Nasz wieloboista nie gorzej zaprezentował się w sesji wieczornej, która rozpoczęła się od skoku wzwyż. Wiesiołek zakończył ten konkurencję z bardzo dobrym rezultatem 2,02 m. Pierwszy dzień zmagań w wieloboju zakończyły biegi na 400 metrów. Polak uzyskał czas 49,88 s, co dało mu 11. rezultat. Na półmetku rywalizacji Paweł Wiesiołek zajmuje 5. pozycję z dorobkiem 4205 punktów. Prowadzi Szwajcar Simon Ehammer (4661 punktów).

Biało-Czerwone akcenty mieliśmy również w eliminacjach 400 metrów. Tam wśród pań świetny występ odnotowała Iga Baumgart-Witan, która zwyciężyła swój bieg z najlepszym wynikiem w sezonie - 51,09 s. Tym samym w półfinale zobaczymy aż cztery Polki, gdyż pewne miejsca miały już wcześniej Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek oraz Anna Kiełbasińska. W półfinale mężczyzn wystąpi też Karol Zalewski.

Udany występ odnotował też Michał Rozmys. Reprezentant Polski bezbłędnie pobiegł w eliminacjach na 1500 metrów i pewnie zameldował się w finale. Rozmys w swoim biegu uzyskał wynik 3:37,36, co było najlepszym rezultatem eliminacji. Ostatnią biegową konkurencją rozegraną w poniedziałkowy wieczór był finał 10 000 m kobiet. Tytuł mistrzyni Europy wywalczyła Yasemin Can z Turcji, finiszując z czasem 30:32,57 s. Srebrny medal zdobyła Brytyjka Eilish McColgan, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Lonah Chemtai Salpeter z Izraela.

W poniedziałek odbyły się również eliminacje w kilku konkurencjach technicznych. W skoku w dal mężczyzn Polskę reprezentował Piotr Tarkowski. Niestety Polak przy jednej z prób doznał kontuzji i zakończył rywalizację. W trójskoku panów mogliśmy oglądać Adriana Świderskiego, lecz odległość 15,97 m nie wystarczyła na awans do finału. Przeciętnie spisały się również polskie dyskobolki. Daria Zabawska zakończyła zmagania z wynikiem 56,54 m, a Karolina Urban w swojej najlepszej próbie posłała dysk na odległość 54,33 metra. Oba rezultaty nie pozwoliły Polkom znaleźć się w finale, awans dawał rezultat 57,04 m.

Pierwszego dnia rozstrzygnęła się również rywalizacja w pchnięciu kulą. U pań triumfowała Jessica Schlider z Holandii, uzyskując wynik 20,24 m. Taki rezultat dał Holenderce prowadzenie na listach europejskich. Srebrny medal po pchnięciu na odległość 19,82 m wywalczyła Auriol Dongmo, poprawiając również rekord Portugalii. Brąz wywalczyła kolejna reprezentantka Holandii - Jorinde Van Klinken (18,94 m). Niestety nie był to udany konkurs dla zawodniczek z Polski. Zarówno Paulina Guba, jak i Klaudia Kardasz odpadły w eliminacjach. Dużo lepiej poradzili sobie panowie. Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki zrehabilitowali się za nieudane mistrzostwa świata. Haratyk z wynikiem 20,90 m zakończył konkurs na 5. pozycji, a Bukowiecki uplasował się „oczko” niżej (20,74 m). Aby jednak myśleć o medalu były potrzebne próby powyżej 21 metrów. Zwyciężył Chorwat Filip Mihaljević po pchnięciu na odległość 21,88 m. Drugie miejsce zajął Armin Sinancević z Serbii (21,39 m), a na najniższym stopniu podium uplasował się Tomas Stanek z Czech (21,26 m).