Hokej na trawie - el. ME: porażka Polaków na inaugurację

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 17.08.2022, 22:46

Polscy hokeiści na trawie przegrali swój pierwszy mecz na turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw Europy, które odbędą się w przyszłym roku. Ich pogromcami w hiszpańskim Ourense okazali się Portugalczycy.

Dosłownie dwa dni temu na towarzyskim turnieju poprzedzającym eliminacje do mistrzostw Europy Polacy pokonali Portugalię 5:2. Liczyliśmy, że dziś nasza drużyna powtórzy ten wynik i wykona pierwszy krok w stronę awansu na przyszłoroczny czempionat, który będzie też pierwszą okazją do zdobycia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Niestety, dziś to Portugalczycy mieli lepszy dzień i zasłużenie wygrali, stawiając Polaków w bardzo trudnej sytuacji, bo awans wywalczy tylko zwycięzca turnieju, w którym grają jeszcze gospodarze Hiszpanie i Czesi.

Mecz z Portugalią miał wyrównany przebieg, Poalcy mieli nawet optyczną przewagę, częściej stwarzali realne zagrożenie, ale byli bardzo nieskuteczni. Za to Portugalczycy wręcz przeciwnie - prowadzenie objęli w 17. minucie po składnej akcji całego zespołu, wykończonej przez Vasco Ribeiro. Podopieczni Roberta Grzeszczaka niemal natychmiast znaleźli odpowiedź na gola rywali - w 19. minucie po wzorowo rozegranym rzucie wolnym na listę strzelców wpisał się Wojciech Rutkowski. Portugalczycy powrócili na prowadzenie tuż przed końcem drugiej kwarty za sprawą celnego strzału Davida Franco. Po przerwie Poalcy przycisnęli rywali jeszcze mocniej, postawili wszystko na jedną kartę, ale w 46. minucie otrzymali kolejny cios - Mateusza Popiółkowskiego pokonał ponownie Vasco Ribeiro. W ostatniej minucie z rzutu karnego bramkę dla Polaków zdobył jeszcze Gracjan Jarzyński, ale do wyrównania nie udało się doprowadzić.

W drugim meczu Hiszpanie rozgromili Czechów 7:0. Był to mecz do jednej bramki, a faworyci turnieju pokazali, że będą bardzo trudni do pokonania. Z gospodarzami Polacy zagrają już jutro, a na zakończenie turnieju w sobotę zagramy z Czechami.

Portugalia - Polska 3:2 (0:0, 2:1, 0:0, 1:1) - bramki: Ribeiro 17', 46', Franco 27' - Rutkowski 19', Jarzyński 59'

Hiszpania - Czechy 7:0 (1:0, 1:0, 3:0, 2:0) - bramki: de Ignacio-Simo 15', Reyne 30', Cunill 36', Menini 37', 49', Iglesias 43', Miralles 48'

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.