Monachium 2022: medalowy dzień dla Polski, ogromny pech Czykiera

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 18.08.2022, 00:30

Trzeci dzień mistrzostw Europy w lekkiej atletyce zostanie na długo w pamięci polskich kibiców. Wiele radości przyniosły nam Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska, zdobywając dwa medale w biegu na 400 metrów, a Ewa Różańska zrobiła piękną niespodziankę w rzucie młotem. Rywalizację rozpoczęły również wieloboistki wraz z Adrianną Sułek. Niestety swojego występu do udanych nie zaliczy Damian Czykier, który niespodziewanie pożegnał się z mistrzostwami już w półfinale.

Dzień na stadionie olimpijski rozpoczął się kwalifikacji rzutu młotem mężczyzn. W tej konkurencji upatrujemy spore nadzieje, a polscy młociarze nie zawiedli. Wojciech Nowicki potrzebował tylko jednej próby, aby zapewnić sobie awans do finału. Polak uzyskał odległość 78,78 metrów. Lepiej od mistrza olimpijskiego z Tokio rzucał tylko Paweł Fajdek. Drugi z Biało-Czerwonych w drugiej kolejce posłał młot na 79,76 metr. Niestety wyczynu kolegów nie powtórzył Marcin Wrotyński, którego nie zobaczymy w czwartkowym finale. Jego najlepsza próba (71,86 m) uplasowała go na 13. pozycji. Na męski konkurs rzutu młotem czekamy z niecierpliwością, jednak i rywalizacja pań przyniosła nam wiele radości. Przy nieobecności kontuzjowanej Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron, która odpadła w eliminacjach szanse na medal mocno spadły. Fenomenalną niespodziankę sprawiła za to inna z reprezentantek Polski - Ewa Różańska. 22-latka dwukrotnie pobiła swój rekord życiowy, sięgając po srebro. Więcej o wielkim sukcesie Różańskiej można przeczytać TUTAJ.

Dzisiejszego dnia rywalizację na stadionie w Monachium rozpoczęły również wieloboistki, a wśród nich Adrianna Sułek oraz Paulina Ligarska. Pierwszą konkurencją był bieg na 100 metrów przez płotki. Niestety nie był on najlepszy w wykonaniu naszych reprezentantek. Startująca z urazem Sułek finiszowała z dalekim od swojego rekordu życiowego czasem 13:94 s. Dało jej to dopiero 17. miejsce. Ligarska została sklasyfikowana dwa „oczka” niżej z wynikiem 14,22 s. Sułek swoją pozycję zdecydowanie poprawiła w skoku wzwyż. Polka zakończyła rywalizację z wynikiem 1,89 m, lepiej skakała tylko mistrzyni świata Nafissatou Thiam, która pokonała poprzeczkę na wysokości 1,98 m. Paulina Ligarska zakończyła konkurs na 1,77 m. Kolejną bardzo dobrą konkurencją w wykonaniu Poek było pchnięcie kulą. Sułek w swojej najlepszej próbie osiągnęła odległość 14,18 m, poprawiając tym samym swój rekord życiowy. Ligarska odnotowała 10. wynik - 13,78 m. Na koniec pierwszego dnia zmagań wieloboistki walczyły na 200 metrów. Ten bieg bardzo dużo kosztował Adriannę Sułek. 23-latka finiszowała z czasem 24,54 s, co było 9. rezultatem. Ligarska dystans przebiegła w czasie 24,72 s. Na półmetku rywalizacji Adrianna Sułek plasuje się na 4. pozycji z dorobkiem 3815 punktów i niewielką startą do trzeciej Anouk Vetter (9 punktów). Prowadzi Nafissatou Thiam, a Paulina Ligarska zajmuje 15. pozycję (3580 punktów).

Swoje pięć minut we środę miel również płotkarze. Najpierw trzech Polaków mogliśmy oglądać w biegach eliminacyjnych na 400 metrów przez płotki. Sebastian Urbaniak zajął czwarte miejsce w swojej serii z wynikiem 50,69 s, co niestety było za wolno na półfinał. O włos od awansu był Krzysztof Hołub - zabrakło 0,03s. Polak finiszował z czasem 50,12 s, czym wyrównał swój rekord życiowy. Ostatni z Biało-Czerwonych - Jakub Olejniczak zajął 6. miejsce w swojej serii z czasem 51,77 s.

W sesji wieczornej zostały rozegrane decydujące biegi na płotkarskim dystansie 110 metrów. W pierwszym półfinale wystąpił Jakub Szymański. Polak swój bieg zakończył na 7. pozycji z wynikiem 13,66 s. Od półfinałów swoją rywalizację podczas mistrzostw Europy rozpoczął z kolei Damian Czykier. Polak do Monachium przyjechał walczyć o medale, niestety fatalny błąd na jednym z płotków kosztował go awans. Reprezentant Polski przybiegł na metę ostatni z czasem 13,99 s. W finałowym biegu zabrakło biało-czerwonych akcentów, ale nie zabrakło emocji. O tytule mistrza Europy zadecydowały tysięczne sekundy. Ostatecznie zwyciężył Hiszpan Asier Martinez (13,14 s), przed Francuzem Pascalem Martinot-Lagarde. Na trzeciej pozycji finiszował drugi z reprezentantów Trójkolorowych - Just Kwaou-Mathey (13,33 s).

W konkurencjach technicznych zostały dziś rozegrane eliminacje rzutu dyskiem mężczyzn oraz trójskoku kobiet. Wśród dyskoboli Polskę reprezentowali Oskar Stachnik oraz Robert Urbanek. Żaden z nich nie osiągnął minimum kwalifikacyjnego (66,00 m), ale 62,52 metry Stachnika wystarczyły na awans do finału. Ta sztuka nie udała się niestety Urbankowi, który w najlepszej próbie posłał dysk na 60,47 metr. Dwie reprezentantki Polski mieliśmy również w kobiecym trójskoku. Niestety ani Adrianna Szóstak (13,36 m), ani Karolina Młodawska (12,87 m) nie zdołały awansować do najlepszej 12-stki.

We środę medale zostały również rozdane w skoku o tyczce kobiet. Świetną walkę stoczyły ze sobą Wilma Murto, Katerina Stefanidi oraz Tina Sutej. Ostatecznie najlepsza okazała się Finka. Murto skoczyła 4,85 m. Srebro zdobyła Stefanidi, a brąz Sutej. W trójskoku mężczyzn ze złotego medalu cieszył się Portugalczyk Pedro Picharido, który skoczył 17,50 metra. Podium uzupełnili Włoch Andrea Dallavalle oraz Jean-Marc Pontvianne z Francji.

Jedną z ostatnich konkurencji rozgrywanych we środę na stadionie olimpijskich był dystans 400 metrów. W piękną medalową podróż zabrały nas Natalia Kaczmarek oraz Anna Kiełbasińska, zdobywając srebrny i brązowy medal. Więcej o sukcesie Aniołków można przeczytać TUTAJ. Zanim jednak poznaliśmy najlepsze Europejki wśród pań, został rozegrany finał mężczyzn. Tam najszybszy okazał się Brytyjczyk Matthew Hudson-Smith, wygrywając z rezultatem 44,53 s. Za nim finiszował Ricky Petrucciani ze Szwajcarii, a podium uzupełnił kolejny z Brytyjczyków - Alex Haydock-Wilson. Reprezentant Polski Karol Zalewski dobiegł do mety szósty z czasem 45,62 s.