Monachium 2022: Adrianna Sułek wicemistrzynią Europy!
KowalskyPhotos

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 18.08.2022, 22:31

Adrianna Sułek wywalczyła srebrny medal w siedmioboju podczas 25. Mistrzostw Europy w Monachium. Polka przezwyciężyła problemy zdrowotne i w fantastycznym stylu wyszarpała drugie miejsce.

Polka zaserwowała sobie i kibicom prawdziwy rollercoaster emocji. Pierwszą konkurencję, bieg na 100 m przez płotki rozpoczęła od... falstartu. Na szczęście w wielobojach pierwszy falstart karany jest jedynie żółtą kartką. Co uważniejsi kibice mogli jednak dostrzec, że po odstrzeleniu falstartu, biegnąca po 8. torze Polka przy próbie ominięcia płotka dość nienaturalnie odskoczyła i wracała jakby lekko kulejąc. Sułek jest jedną z lepszych płotkarek w stawce siedmioboistek, a bieg ukończyła na ostatnim miejscu z bardzo przeciętnym jak na nią czasem 13,94 s. Po biegu długo nie schodziła z bieżni i wydawało się, że może to być koniec zmagań dla czwartej zawodniczki mistrzostw świata. Sułek i przed przyjazdem do Monachium nie ukrywała problemu zdrowotnego z nogą, ale zdecydowała się na start i monitorowanie sytuacji w trakcie zmagań. Ostatecznie stanęła do startu w skoku wzwyż, a tam... w fantastycznym stylu zaliczała kolejne wysokości, ostatecznie kończąc konkurencję z bardzo dobrym 1,89 m, które wywindowało ją na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Następnie przyszła pora na pchnięcie kulą, w którym Sułek... ustanowiła rekord życiowy pchnięciem na 14,18 m. Polka zdecydowanie wróciła na kurs na medal, ale dzień kończył bieg na 200 m. Normalnie liczylibyśmy na nadrobienie punktów, ale kontuzja naszej reprezentantki była najbardziej dokuczliwa właśnie w konkurencjach biegowych i jedynym życzeniem kibiców było dobiegnięcie do mety bez kontuzji. Sułek minęła linię mety przedostatnia z czasem 24,54 s, ale co najważniejsze, pozwoliło jej to na start drugiego dnia zmagań.

Tam rozpoczęła skok w dal od... dwóch spalonych prób. I kiedy wydawało się, że Polka będzie ratować się przed "zerówką" i skakać na zaliczenie, ta... ustanowiła nowy rekord życiowy skokiem na odległość 6,55 m. To na pewno dodało naszej reprezentantce skrzydeł. Zaowocowało to kolejną "życiówką", tym razem w rzucie oszczepem. Sułek poprawiła się w swojej najsłabszej konkurencji na 42,86 m i przed ostatnią odsłoną siedmioboju, niestety ponownie biegową, zajmowała 3. miejsce, z niewielką stratą do drugiej Szwajcarki Kalin, która nadrobiła sporo punktów w oszczepie. Trzeba przyznać, że dopomogło również nieszczęście wicemistrzyni świata Annouk Vetter. Holenderka zdecydowanie wywalczyłaby medal, ale wycofała się po skok w dal w związku z lekką kontuzją. Sułek biega 800 m szybciej zarówno od Kalin jak i będącej tuż za nią w klasyfikacji generalnej Noor Vidts, ale mięsień dwugłowy uda skutecznie utrudniał jej każdy bieg tegorocznego czempionatu Starego Kontynentu. Tutaj już jednak nie było miejsca na kalkulacje, jako że nie trzeba już było się oszczędzać. Sułek przyspieszyła na drugim okrążeniu goniąc Belgijkę Noor Vidts, która miała nadzieję na odrobienie strat do Polki. To się jednak nie zdarzyło. Sułek wygrała bieg na 800 m z czasem 2:09,49 i niecierpliwie czekała jaki wynik zostanie zmierzony finiszującej na 8. miejscu Annik Kalin. Okazało się, że Szwajcarka pobiła swój rekord życiowy, ale nie obroniła przewagi 44 punktów. Adrianna Sułek była szybsza o ponad 4 sekundy równoważne 61 punktom co zaowocowało awansem w klasyfikacji generalnej na drugie miejsce! Polka została więc wicemistrzynią Europy z wynikiem 6532 punktów!

Złoty medal z wynikiem 6628 punktów wywalczyła mistrzyni olimpijska i świata Nafissatou Thiam. 9. miejsce zajęła Paulina Ligarska (6090 punktów).