Monachium 2022: medal Ennaoui i awanse sztafet

  • Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 19.08.2022, 22:44

Srebro Sofii Ennaoui na 1500 metrów, trzy finały sztafet i awans do finału Anny Wielgosz na 800 metrów – w telegraficznym skrócie to najważniejsze wydarzenia kolejnego dnia lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Monachium.

 

Sesja poranna

 

W sesji porannej najwięcej emocji dostarczyły nam bez wątpienia sztafety. Te biegi – z racji na olbrzymie tradycje – zawsze wywołują szybsze bicie serca, nie inaczej było i tym razem. W świetnym stylu zaczęła nasza drużyna 4x100 metrów mężczyzn, której mało kto dawał szansę na awans do finału, a Biało-Czerwoni dzięki świetnym zmianom awansowali do finału z 3. miejsca. Polacy startując w składzie Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Dusza uzyskali czas 38,60. W ślady panów poszły też panie, ale tu był to wynik bardziej spodziewany. W biegu Polek pojawiły się jednak pewne problemy na zmianach, w efekcie czego Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda zakończyły rywalizację w swoim wyścigu na 3. lokacie (43,49), przegrywając – podobnie jak panowie – z reprezentacjami Francji i Niemiec.

 

Sztuka awansu do finału połowicznie udała się sztafetom 4x400 metrów. Nie zawiodły panie, choć w ich wyścigu też pojawiły się problemy. Na jednej ze zmian drogę naszym zawodniczkom zabiegły Czeszki i Małgorzata Hołub-Kowalik ledwo oddała pałeczkę Justynie Święty-Ersetic. Polki poradziły sobie jednak z wyzwaniem i uzupełnione o Kingę Gacką na pierwszej zmianie oraz wicemistrzynie Europy Natalię Kaczmarek na ostatniej uzyskały czas 3:26,05. W finale od tego wyniku powinno coś jeszcze zostać oderwane. Zawiedli niestety za to panowie. Słabe dwie pierwsze zmiany Szymona Dziuby i Tymoteusza Zimnego nie zostały później nadrobione przez Mateusza Rzeźniczaka i Karola Zalewskiego, w efekcie czego Polacy z czasem 3:02,95 zajęli 5. miejsce w swoim biegu i nie awansowali dalej.

 

Rano emocjonowaliśmy się jeszcze jedną rywalizacją z Biało-Czerwonymi. Biegi półfinałowe odbyły trzy Polki, które do tej fazy awansowały na dystansie 800 metrów. Tylko jednej z nich – konkretnie Annie Wielgosz, udało się awansować dalej. Polka świetnie wytrzymała swój bieg i z drugiego miejsca (2:01,05), awansowała do finału. W tym samym wyścigu 8. była Adrianna Czapla (2:04,15). Również daleko za czołówką znalazła się Angelika Sarna, choć ona uczestniczyła w bardzo szybkiej rywalizacji, w której nawet wynik 2:02,15 nie dał przepustki do finału.

 

Sesja wieczorna

 

Wieczór nie zaczął nam się od zbyt pomyślnych informacji. Patryk Dobek po dobrym wyścigu eliminacyjnym na 8000 metrów mógł mieć nadzieję na to, by równie udanie pobiec w półfinale i zapewnić sobie miejsce w decydującym biegu. Niestety, Polak przez cały wyścig biegł przy krawężniku i gdy na koniec dał się zamknąć, nie dał rady pokonać biegnących w korzystniejszej pozycji rywali. Czwarte miejsce i czas 1:48,63 dawały nadzieję na to, że uda się z czasem dostać do finału, ale drugi bieg był dużo szybszy i nasz reprezentant nie będzie rywalizować w niedzielę o medale.

 

W tym samym momencie, gdy rozgrywane były biegi na 800 metrów, rozpoczął się finał rzutu dyskiem mężczyzn z naszym Oskarem Stachnikiem. Polak nie był jednym z faworytów do medali, ale nawet w takiej sytuacji liczyliśmy na lepszy występ. Tymczasem pierwsze dwie próby okazały się spalone, a trzecia na 60,36 nie mogła dać ścisłego finału. Dla kibiców najciekawsza była jednak końcówka tego konkursu. W piątej kolejce dysk na kapitalną odległość 69,78 posłał młody Mykolas Alekna – był to rezultat nowego rekordu Mistrzostw Europy, który wcześniej należał do Piotra Małachowskiego. Po srebro w Monachium sięgnął Słoweniec Kristjan Ceh (68,28), a brąz przypadł w udziale Lawrence’owi Okoye (67,14).

 

Naszą największą nadzieją na podium Mistrzostw Europy w Monachium podczas piątkowej sesji wieczornej była Sofia Ennaoui. Specjalistka od średnich dystansów na dystansie 1500 metrów miała walczyć o złoto z wielką Laurą Muir. Brytyjka faktycznie złoto zdobyła, ale między nią a Polkę swoje trzy grosze wrzuciła jeszcze srebrna medalistka Irlandka Ciara Mageean. My jednak mogliśmy się cieszyć z brązu Ennaoui, który był bardzo wartościowym wynikiem. Więcej o tym biegu TUTAJ.

 

Po finale Sofii Ennaoui polskie emocje na stadionie w Monachium się zakończyły, ale obserwowaliśmy kilka wartościowych finałów. Poza rzutem dyskiem mężczyzn i biegiem na 1500 metrów kobiet odbyły się m.in. finały biegów na 200 metrów. U mężczyzn zdecydowanie finał zdominowali Brytyjczycy – Zharnel Hughes wygrał z czasem 20,07 przed rodakiem Nethaneelem Mitchellem-Blakiem (20,17). Po brąz sięgnął Włoch Filippo Tortu (20,27). U kobiet po złoto miała sięgnąć chcąca sobie powetować niepowodzenie z biegu na 100 metrów Brytyjka Dina Asher-Smith, ale w drodze po złoto powstrzymała ją fenomenalna Szwajcarka Mujinga Kambundji rezultatem 22,32. Asher-Smith zaliczyła czas 22,43, a po brąz niespodziewanie sięgnęła Dunka Ida Karstoft (22,72).

 

Poza biegami finałowymi na 200 metrów, dla obu płci odbyły się też decydujące biegi na 400 metrów przez płotki. Tu najpierw o medale walczyły kobiety. To jest sport i nadużyciem przed biegiem byłoby mówić, że Holenderka Femke Bol ma pewne złoto, ale jak się okazało, takie stwierdzenie zdecydowanie nie byłoby na wyrost. Cudowny bieg Holenderki zakończony w czasie 52,67 (rekord Mistrzostw Europy), pozwolił wyprzedzić dwie Ukrainki – Wiktorię Tkaczuk (54,30) i Annę Ryżykową (54,86). U mężczyzn również został pobity rekord czempionatu kontynentu, a zrobił to nie kto inny, jak obecny mistrz olimpijski – wielki Karsten Warholm, który czasem 47,12 wyprzedził Francuza Wilfrieda Happio (48,56) oraz Turka Yasmaniego Copello (48,78).

 

Wyniki finałów:

 

Rzut dyskiem mężczyzn:
1. Mykolas Alekna – Litwa – 69,78 – Rekord Mistrzostw Europy
2. Kristjan Ceh – Słowenia – 68,28
3. Lawrence Okoye – Wielka Brytania – 67,14
12. Oskar Stachnik – Polska – 60,36

1500 metrów kobiet:
1. Laura Muir – Wielka Brytania – 4:01,08
2. Ciara Mageean – Irlandia – 4:02,56
3. Sofia Ennaoui – Polska – 4:03,59

Trójskok kobiet:
1. Maryna Bech-Romanczuk – Ukraina – 15,02
2. Kristina Makela – Finlandia – 14,64
3. Hanna Minenko – Izrael – 14,45


3000 metrów z przeszkodami mężczyzn:
1. Topi Raitanen – Finlandia – 8:21,80
2. Ahmed Abdelwahed – Włochy – 8:22,35
3. Osama Zoghlami – Włochy – 8:23,44

200 metrów mężczyzn:
1. Zharnel Hughes – Wielka Brytania – 20,07
2. Nethaneel Mitchell-Blake – Wielka Brytania – 20,17
3. Filippo Tortu – Włochy – 20,27

400 metrów przez płotki kobiet:
1. Femke Bol – Holandia – 52,67 – Rekord Mistrzostw Europy
2. Wiktoria Tkaczuk – Ukraina – 54,30
3. Anna Ryżykowa – Ukraina – 54,86

400 metrów przez płotki mężczyzn:
1. Karsten Warholm – Norwegia – 47,12 – Rekord Mistrzostw Europy
2. Wilfried Happio – Francja – 48,56
3. Yasmani Copello – Turcja – 48,78


200 metrów mężczyzn:
1. Mujinga Kambundji – Szwajcaria – 22,32
2. Dina Asher-Smith – Wielka Brytania – 22,43
3. Ida Karstoft – Dania – 22,72


Wyniki półfinałowe Polaków:

 

800 metrów kobiet:

Anna Wielgosz – 2:01,05 – 2. miejsce w biegu, 6. miejsce w półfinale – Awans do finału
Angelika Sarna –
2:02,15 – 7. miejsce w biegu, 14. W półfinale
Adrianna Czapla – 2:04,15 – 8. miejsce w biegu, 15. w półfinale


800 metrów mężczyzn:

Patryk Dobek – 1:48,63 – 12. miejsce


Biegi eliminacyjne Polaków:


4x100 metrów mężczyzn:
Polska (Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota, Dominik Dusza
) – 38,60 – 3. miejsce w biegu, 4. w eliminacjach – Awans do finału


4x100 metrów kobiet:
Polska (Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Marika Popowicz-Drapała, Ewa Swoboda) –
43,49 – 3. miejsce w biegu, 6. w eliminacjach – Awans do finału


4x100 metrów mężczyzn:
Polska (Szymon Dziuba, Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Karol Zalewski) –
3:02,95 – 5. miejsce w biegu, 9. w eliminacjach


4x400 metrów kobiet:
Polska (Kinga Gacka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek) –
3:26,05 – 3. miejsce w biegu,  4. w eliminacjach – Awans do finału

 

Radosław Kępys – Poinformowani.pl

Radosław Kępys

Mam 30 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wcześniej od 2015 roku pisałem dla igrzyska24.pl. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo, pływanie, siatkówkę i siatkówkę plażową, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.