Monachium 2022: dublet Francuzek w kolarstwie górskim
Sumpu/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 20.08.2022, 14:00

Dubletem Francuzek zakończył się wyścig cross-country w kolarstwie górskim kobiet. Triumfowała Loana Lecomte przed Pauline Ferrand-Prevot. Podium uzupełniła Holenderka Anne Terpstra. Najlepsza z Polek Paula Gorycka zajęła 23. miejsce.

Na starcie wysięgu cross-country kobiet stanęły cztery Polki: Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska, Gabriela Wojtyła i Klaudia Czabok, ale nasze zawodniczki nie były faworytkami tej rywalizacji. Za te należało uznawać Szwajcarki Alessandrę Keller, Jolandę Neff, Sinę Frei i Lindę Indergand, Francuzki Pauline Ferrand-Prevot i Loanę Lecomte, Holenderkę Anne Terpstrę czy Austriaczkę Monę Mitterwallner.

Pogoda nie sprzyjała zawodniczkom, gdyż padający deszcz był dodatkowym utrudnieniem podczas wyścigu. Od samego początku mocno ruszyły Francuzki Pauline Ferrand-Prevot i Loana Lecomte. Ich tempo było za mocne dla rywalek i Francuzki odjechały. Za nimi również w duecie jechały Szwajcarki Jolanda Neff i Alessandra Keller. Jednak już na drugim pełnym okrążeniu Ferrand-Prevot oderwała się od Lecomte, a Neff odjechała Keller. Na trzecim okrążeniu prowadzącej Ferrand-Prevot spadł łańcuch i długo nie mogła uporać się z tym problemem, co spowodowało, że obrończyni tytułu spadła na drugą pozycję za swoją rodaczkę Lecomte. Po tym incydencie różnica pomiędzy Francuzkami wynosiła około 50 sekund. Za ich plecami do walki o brąz włączyła się Anne Terpstra. Holenderka najpierw minęła Keller, a następnie dojechała do Neff.

Loana Lecomte cały czas utrzymywała przewagę w okolicach 50 sekund i nie dała się dogonić, zgarniając złoty medal mistrzostw Europy w wyścigu cross-country. Pauline Ferrand-Prevot musiała zadowolić się srebrem, gdyż na mecie zameldowała się 37 sekund po swojej rodaczce. Walkę o brąz wygrała Holenderka Anne Terpstra, która na przedostatniej rundzie odjechała od Jolandy Neff i utrzymała przewagę. Terpstra do zwyciężczyni straciła 3:08. Neff finiszował czwarta, a na piąte miejsce przedarła się Dunka Caroline Bohe.

Polki nie walczyły z najlepszymi. Do mety dojechała tylko Paula Gorycka, która zajęła 23. pozycję ze stratą 9:45. Pozostałe nasze reprezentantki zostały zdublowane. Gabriela Wojtyła została sklasyfikowana na 37. pozycji, Aleksandra Podgórska na 38., a Klaudia Czabok na 41.