Monachium 2022: srebrny medal sztafety 4x400m kobiet

• Dodał: Wiktor Staniszewski
  • Data publikacji: 20.08.2022, 22:00

Polska sztafeta 4x400 metrów kobiet wicemistrzyniami Europy z czasem 3:21,68! Polki w walce o złoty medal przegrały z Holenderkami (3:20,87), brąz dla Wielkiej Brytanii (3:21,74).

Polki mimo nieudanych mistrzostw świata w Eugene, do Monachium jechały w gronie ścisłych faworytek i z nadziejami na medal z najcenniejszego kruszcu. W biegu indywidualnym na dystansie jednego okrążenia, Natalia Kaczmarek zdobyła srebro, Anna Kiełbasińska brąz, a z dobrej strony pokazała się również Iga Baumgart-Witan, która zajęła ósme miejsce w finale, więc o formę naszych zawodniczek byliśmy spokojni. W eliminacyjnym biegu Polki oszczędzały siły, a trener Aleksander Matusiński nie wystawił najmocniejszego składu, czego powodem było trzecie miejsce i losowanie jednego z zewnętrznych torów.

Głównymi rywalkami naszych rodaczek były Brytyjki oraz Holenderki ze znakomitą Femke Bol, która zdobyła już dwa złote medale na tych mistrzostwach. Niespełna dwie godziny przed biegiem trener Matusiński podał skład w jakim pobiegną Polki w finale, obyło się bez niespodzianek, na pierwszej zmianie Anna Kiełbasińska, następnie Iga Baumgart-Witan, później Justyna Święty-Ersetic i na ostatniej zmianie Natalia Kaczmarek.

Anna Kiełbasińska znakomicie wystartowała z siódmego toru, przez cały bieg plasowała się w pierwszej trójce i przekazała pałeczkę do Igi Baumgart-Witan jako jedna z pierwszych, Polka przez większość biegu była na czwartej pozycji, na ostatnich metrach wyprzedziła Belgijkę i wskoczyliśmy na trzecią pozycję. Justyna Święty-Ersetic rozpoczęła spokojnie, przepuściła atak Belgijki w połowie dystansu i już tego nie nadrobiła. Przed ostatnią zmianą plasowaliśmy się na czwartym miejscu, za Wielką Brytanią, Belgią i Holandią. Na ostatniej zmianie znakomicie pobiegła Natalia Kaczmarek, cały czas trzymała się pierwszej trójki a na kluczowych metrach wyprzedziła Belgijkę oraz Brytyjkę i finiszowała na drugiej pozycji z czasem 3:21,68. Złoto zdobyła Holandia (3:20,87), natomiast brąz Wielka Brytania (3:21,74).