Monachium 2022: trzy medale Polek, czwarte miejsce Konieczek

• Dodał: Wiktor Staniszewski
  • Data publikacji: 20.08.2022, 22:35

Srebra w sztafecie 4x400 metrów pań i Katarzyny Zdziebło w chodzie oraz brąz Anny Wielgosz w biegu na 800 metrów to dorobek polskich lekkoatletów podczas szóstego dnia 25. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce.

Sesja poranna:

W deszczowy monachijski poranek na starcie stanęli chodziarze oraz chodziarki specjalizujący się w chodzie na 20 kilometrów. Jedyną reprezentantką Polski była Katarzyna Zdziebło, która zdobyła srebrny medal. Na mecie finiszowała za Greczynką Antigoni Ntrismpioti, która kilka dni wcześniej zdobyła złoto na 35 kilometrów. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Saskia Feige. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. U mężczyzn najlepszy okazał się Hiszpan Martin, brąz wywalczył jego rodak Garcia, a srebro Szwed Karlstrom. W chodzie nie brali udziału Polacy.

Sesja wieczorna:

Znakomicie rozpoczęła się dla nas sesja wieczorna w Monachium, ponieważ Anna Wielgosz zdobyła niespodziewany brązowy medal w biegu na 800 metrów kobiet z czasem 1:59,87. Złoto wywalczyła Brytyjka Kelly Hodgkinson (1:59,04), natomiast srebro Francuzka Renelle Lamote (1:59,49). TUTAJ więcej o biegu.

Chwilę później rozpoczęła się rywalizacja na wysokich płotkach u pań. Klaudia Wojtunik wystąpiła w pierwszym biegu eliminacyjnym i zajęła trzecie miejsce (13,40s) gwarantujące bilet do półfinału. Warto wspomnieć, że eliminacji nie musiała biegać Pia Skrzyszowska i Klaudia Siciarz, bowiem mają automatyczny awans do półfinałów z racji wysokich miejsc w tabelach.

Sztafety to zdecydowanie to na co czeka każdy kibic lekkiej atletyki, z wielkimi nadziejami czekaliśmy na 4x400 metrów kobiet, ponieważ Polki były faworytkami obok Holenderek i Brytyjek. Ostatecznie Polki wywalczyły srebro, złoty medal dla Holandii, brąz dla Wielkiej Brytanii. Więcej o wicemistrzostwie Europy można przeczytać TUTAJ. U panów wygrali Brytyjczycy (2:59,35), drudzy na mecie finiszowali Belgowie (2:59,49), a trzeci Francuzi (2:59,64).

Po cichu liczyliśmy na medal Alicji Konieczek w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Polka pobiegła bardzo równo, w swoim tempie, pobiła rekord życiowy, ale wystarczyło to do czwartego miejsca. Najlepsza okazała się Albanka Luiza Gega (9:11,31), tuż za nią przybiegła reprezentantka gospodarzy Lea Meyer (9:15,35), a na ostatnim miejscu podium uplasowała się Elizabeth Bird.

Niestety bez Polaków odbył się finał skoku o tyczce mężczyzn. Niekwestionowanym faworytem konkursu był rekordzista świata Armand Duplantis. Szwed nie zawiódł i zdobył złoty medal z rekordem mistrzostw Europy. Drugie miejsce zajął Niemiec Lita Baehre (5,85), podium uzupełnił Norweg Lillefosse (5,75), medalu nie zdobył Renaud Lavillenie. W rzucie oszczepem zwyciężyła Greczynka Elina Tzengko (65,81), srebro wywalczyła Serbka Vilagos (62,01), natomiast brąz rekordzistka świata Spotakova (60,68).