Monachium 2022: Wiebes ze złotem, Pikulik na piątym miejscu w wyścigu kobiet
Hoebele/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 21.08.2022, 14:45

Za nami ostatni akcent mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym. Na zakończenie zmagań w Monachium złotą medalistką w wyścigu kobiet została Lorena Wiebes. Bardzo dobrze pojechała Daria Pikulik, która zakończyła wyścig na 5. miejscu

Blisko 130-kilometrowa trasa była stosunkowo łatwa. W jej pierwszej części, po wyjeździe z Landsberg am Lech było kilka małych górek, ale druga część, prowadząca do Monachium preferowała sprint z peletonu. Sześcioosobowa reprezentacja Polski wystąpiła w składzie: Monika Brzeźna, Marta Jaskulska, Karolina Kumięga, Marta Lach, Daria Pikulik oraz Agnieszka Skalniak-Sójka.

W pierwszą poważniejszą ucieczkę podczas wyścigu zabrały się Urska Zigart (Słowenia) i Omer Shapira (Izrael). Później dołączyły do nich jeszcze Elena Cecchini (Włochy), Audrey Cordot Ragot (Francja) oraz Stine Borgli (Norwegia). Jednak nie miały one zbyt dużej przewagi nad peletonem i ostatecznie 70 kilometrów przed metą ucieczki już nie było. Następnie pojedyncze zawodniczki próbowały ataków z głównej grupy, ale ty były szybko kasowane.

Na ostatnich 20 kilometrach na wspólną akcję zdecydowały się Lea Lin Teutenberg (Niemcy), Juliette Labous (Francja) oraz Sheyla Gutierez Ruiz (Hiszpania). Prowadzące zawodniczki nieźle jechały i przy wjeździe na ostatnią rundę po Monachium miały prawie 20 sekund zapasu nad peletonem. W samej końcówce tempo w głównej grupie wzrosło i ostatecznie uciekinierki zostały złapane 3,5 kilometra przed metą. Walka o medale zgodnie z przypuszczeniami rozegrała się na sprinterskim finiszu. Na nim najlepsza była Lorena Wiebes (Holandia). Pozostałe pozycje na podium zajęły Włoszki. Srebro dla Elisy Balsamo, a brąz dla Rachele Barbieri. Bardzo dobrze pojechała Daria Pikulik, która zajęła piąte miejsce. Agnieszka Skalniak-Sójka była 11., Marta Jaskulska 19., Marta Lach 21., a Karolina Kumięga 22.