Monachium 2022: bardzo udany dzień polskich kajakarzy

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 21.08.2022, 14:37

Deszcz polskich medali oraz przyzwoite rezultaty naszych reprezentantów, którzy krążków nie zdobyli. To był bardzo, bardzo udany dzień dla naszych kajakarzy na tych mistrzostwach. Oby tak było i za dwa lata na IO w Paryżu.

Rywalizacja na torze Olympic Regatta Centre rozpoczęła się od wyścigów zawodników z niepełnosprawnościami. W klasie KL3 na 200 metrów najlepsza była Brytyjka Laura Sugar, drugie miejsce zajęła Francuzka Nelia Barbosa, a trzecie miejsce, druga z Brytyjek Hope Gordon. W klasie KL2 również dominowały Brytyjki. Pierwsze miejsce zajęła Emma Wiggs, a drugie Charlotte Henshaw. Brązowy krążek wyłowiła Węgierka Katalin Varga. Kamila Kubas zajęła siódme miejsce ze stratą ponad 10 sekund do zwyciężczyni. W klasie KL2 mężczyzn wygrał Włoch Federico Mancarella przed Ukraińcem Mykołą Syniukiem i Brytyjczykiem Davidem Phillipsonem. W klasie KL1 u kobiet medale zdobyły Niemka Enda Muller, Włoszka Eleonora Paolis i Ukrainka Maryna Mazhula. U panów krążki z toru wyłowili Peter Kiss z Węgier, Włoch Esteban Faris i Francuz Remy Bouille.

Następnie rozegrano pierwszy z dzisiejszych finałów B. A były to kajakowe jedynki panów na dystansie 500 metrów. Zwyciężył Węgier Balazs Kiss przed Portugalczykiem Helderem Silvą i Litwinem Andriusem Jakcukoviciusem. W kajakowych dwójkach mężczyzn na dystansie 1000 metrów złoto wywalczyli Niemcy, srebro Hiszpanie, a brąz Włosi. Pozostałe miejsca w finale A zajęły osady Węgier, Serbii, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Portugalii. W bardzo widowiskowej konkurencji kajakowych jedynek na 500 metrów zwyciężył, co nie jest zaskoczeniem Czech Martin Fuksa. Wyprzedził on medalistę wielkich imprez Mołdawianina Siergieja Tarnowskiego i Rumuna Catalina Chirilę. Dalsze miejsca w finale zajęli Włoch Tacchini, Bułgar Angel, Ukrainiec Altiukow, Hiszpan Martinez, Francuz Vasseur i nasz Aleksander Kitewski. Polak do zwycięzcy stracił ponad 26 sekund. W kanadyjkowych dwójkach pań na 200 metrów najlepsze były Węgierki, drugie miejsce zajęły Hiszpanki i trzecie Niemki. Kolejne miejsca zajęły Ukrainki, Mołdawianki, Brytyjki, Polki (Magda Stanny/Aleksandra Jacewicz), i Czeszki. W finale B kajakowych dwójek na 500 metrów zwyciężyli Hiszpanie. Drugie miejsce w tym wyścigu zajęli Polacy (Wojciech Pilarz/Wiktor Leszczyński), co ostatecznie dało im 11.miejsce ME, a trzecie Serbowie.W tej samej konkurencji wśród pań zwyciężyła Francuzka Vanina Paoletti przed Serbką Mariją Dostanić i Brytyjką Emily Lewis.

W kajakarskich dwójkach na 500 metrów mistrzami Europy zostali Węgrzy, którzy w końcówce wyścigu wyprzedzili Niemców i Litwinów.  W wyścigu kanadyjkarek na 200 metrów nieoczekiwanie Hiszpanka Antia Jacome wyprzedziła utytułowaną Ukrainkę Ludmiłę Łużan. Trzecie miejsce zajęła Chorwatka Vanesa Tot. W walce o medal liczyła się również nasza reprezentantka, Katarzyna Szperkiewicz. Polka przez cały wyścig utrzymywała się w czołówce, ale na końcowych metrach została wyprzedzona przez Chorwatkę. Ostatecznie Szperkiewicz uplasowała się na czwartym miejscu, co tez jest dobrym wynikiem. W kajakowych jedynkach na 200 metrów triumfował Portugalczyk Kevin Santos, przed Łotyszem Robertsem Akmensem i Szwedem Petterem Menningiem.

Po południu odbędą się jeszcze wyścigi na najdłuższych dystansach 5000 metrów. Tam będą nas reprezentować Rafał Rosolski i Magda Stanny, ale o powiększenie naszego dorobku medalowego będzie ciężko.

Polacy zdobyli dziś siedem medal a poczytać o nich można, tutaj, tutaj, tutaj ,tutaj, tutaj, tutaj oraz tutaj.