Lekkoatletyka - DL: Michał Rozmys z nowym rekordem życiowym

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 26.08.2022, 22:00

Kolejnym przystankiem Diamentowej Ligii była Lozanna. Z dobrej strony pokazali się polscy lekkoatleci. Michał Rozmys, Natalia Kaczmarek oraz Damian Czykier zapewnili sobie awans do finałowych zawodów z tego prestiżowego cyklu.

Z dobrej strony pokazali się nasi średniodystansowcy. Michał Rozmys w biegu na 1500 metrów zajął bardzo dobre piąte miejsce. Warto dodać, że uzyskany czas 3:32.43 to nowym rekord życiowy Polaka, poprawiony o 24 setne sekundy. W mocno obsadzonym biegu pokonał Rozmys między innymi byłego mistrza świata Kenijczyka Timotht'ego Cheruiyota. Michał dzięki dobrym startom zapewnił sobie start w finale Diamentowej Ligii. Najszybszy okazał się Jakob Ingebrigsten, który uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie 3:29.05. Na podium znaleźli się również Abel Kipsang z Kenii (3:29.93) oraz Australijczyk Stewart McSweyn (3:30.18). Również polski akcent mieliśmy w biegu na 800 metrów pań. Brązowa medalistka z Monachium Anna Wielgosz zajęła dopiero siódmą pozycję, zaś czasem 2:00.07 uzyskała trzeci wynik w swojej karierze. Zwyciężyła Francuzka Renelle Lamote z czasem 1:57.84, który jest od dziś jej nowym rekordem życiowym. Druga była Allie Wilson z USA również z "życiówką" 1:58.09, a trzecia Jemma Reekie (1:59.00).

Mocno liczyliśmy na dobry start naszej wicemistrzyni Europy Natalii Kaczmarek. Polka pobiegła dystans jednego okrążenia na trzecim torze. Uzyskała czas 51,03 sekundy, który dał jedynie piąte miejsce. Wygrała Marileidy Paulino z rezultatem 49,87. Również poniżej 50 sekund pobiegła Sada Williams (49,94). Podium uzupełniła inna Dominikanka Fiordaliza Cofil (50,13 PB). Podobnie jak Michał Rozmys, Natalii udało się zakwalifikować do finałowych zmagań.

W biegu na 110 metrów przez płotki kolejny start w Diamentowej Lidze zaliczył Damian Czykier. Białostoczanin zajął szóstą pozycję z czasem 13,58 sekundy, lecz dzięki dobrym występom w tym sezonie zapewnił sobie start w finale Diamentowej Ligii. Niespodziewanie po triumf sięgnął Rasheed Broadbell. Jamajczyk złamał granicę 13 sekund o jedną setną i pokonał Amerykanów oraz swojego rodaka, mistrza świata Hansle Parchmenta. Na podium zameldowali się Trey Cunningham (13,10) oraz Grant Holloway (13,11). U pań zwyciężyła Jasmine Camacho-Quinn, która udanie zrewanżowała się za Eugene  Nigeryjce Tobi Amusan. Portorykanka uzyskała czas 12,34 sekundy, czyli nowy rekord mityngu w Lozannie. Druga była Amusan (12,45), a trzecia Amerykanka Tia Jones (12,47 PB).

Konkurencje techniczne również dostarczyło wartościowych wyników. W rzucie oszczepem mężczyzn najlepszy okazał się Hindus Neeraj Chopra. Udało mu się już w pierwszej kolejce posłać oszczep na odległość 89,08 metra. Zapewnił sobie tym samym zwycięstwo, gdyż drugi Jakub Vadlejch w najlepszej próbie uzyskał 85,88 m. W trójskoku kobiet triumfowała Yulimar Rojas. Wenezuelka miała jedynie dwie poprawne próby. W pierwszej kolejce skoczyła na odległość 14,99 metra. Następnie w piątej próbie poprawiła się o 32 centymetry.

Armand Duplantis potwierdził swoją znakomitą dyspozycję. Bez większych problemów pokonał wszystkich rywali. Rozpoczął od skromnego 5,60. Następnie w pierwszych próbach zaliczył 5,80 i 5,90 m. Finalnie zakończył konkurs na 6,10 m, zaliczonym w trzeciej próbie. Tym samym poprawił o trzy centymetry własny rekord mityngu sprzed dwóch lat. Podium uzupełnili Christopher Nielsen z USA (5,80 m) oraz Ernst John Obiena z Filipin (5,80 m).

Jeszcze przed wejściem telewizyjnym zostały rozegrane biegi na 400 metrów przez płotki. Wśród panów zabrakło wielkiej trójki, czyli Warholma, Benjamina oraz Dos Santosa. Pod nieobecność dominatorów najszybszy okazał się Khallifah Rosser ze Stanów Zjednoczonych. Wygrał bieg z czasem 47,68 sekundy. Za nim finiszowali z sekundową stratą Francuzi Wilfried Happio (48,66) oraz Ludvy Vaillant (48,94). Wśród pań złudzeń rywalkom nie pozostawiła Femke Bol. Potrójna mistrzyni Europy z Monachium z wielką łatwością osiągnęła czas 52,95 sekundy, który stał się nowym rekordem mityngu w Lozannie. Na podium znalazły się jeszcze dwie Jamajki Janieve Russell (53,92) oraz Andrenette Knight (54,33).