Siatkówka - Mistrzostwa Europy u19: bezbłędny początek turnieju Polek
Daria Jańczyk

• Dodał: Jan Wagner
  • Data publikacji: 27.08.2022, 20:13

Polskie siatkarki w najlepszy możliwy sposób rozpoczęły swój udział w rozgrywanych w Macedonii Północnej mistrzostwach Europy do lat 19. Nasze juniorki bez najmniejszych problemów pokonały 3:0 Greczynki. Rywalki równorzędną rywalizację z biało-czerwonymi były w stanie nawiązać jedynie w drugiej partii.

Zarówno Polki, jak i Greczynki kapitalnie spisały się w eliminacjach, zapewniając sobie miejsce na mistrzostwach już przy pierwszej okazji. Nasze reprezentantki bez straty seta pokonały Austriaczki i Albanki, pewnie zajmując tym samym pierwsze miejsce w grupie G kwalifikacji. Z kolei rywalki biało-czerwonych również w stosunku 3:0 ograły Łotyszki, Izraelki i Francuski, co dało im triumf w grupie E. Szczególnie ta ostatnia wygrana mogła budzić uznanie, niemniej jednak to polskie juniorki były zdecydowanymi faworytkami sobotniego spotkania.

Przewidywania te potwierdziła pierwsza partia. Wyrównana walka toczyła się w niej jedynie do stanu 3:3. Później rozpoczął się koncert biało-czerwonych. Nasze siatkarki najpierw odskoczyły rywalkom na 8:4, a następnie sukcesywnie powiększały swoją przewagę. Greczynki ambitnie walczyły o odrobienie strat, ale polskie juniorki imponowały skutecznością pierwszej akcji i nie przestawały wywierać presji zagrywką. Przyniosło to efekt w postaci wygranej 25:16 w secie otwarcia, który Polki zakończyły, zdobywając cztery punkty z rzędu.

Druga partia rozpoczęła się dla biało-czerwonych w najlepszy możliwy sposób. Wyszły one na prowadzenie 5:0 i wydawało się, że nic nie może powstrzymać ich na drodze do odniesienia premierowego zwycięstwa w turnieju. Wówczas jednak w szeregi polskich juniorek wkradła się dekoncentracja. Pozwoliły one rywalkom zbliżyć się na odległość dwóch oczek (6:4), jednak najtrudniejsze chwile Polek miały dopiero nadejść. Po pierwszej serii Greczynek nasze reprezentantki szybko się podniosły i błyskawicznie odskoczyły na 12:4. Niestety wówczas biało-czerwone w niewytłumaczalny sposób momentalnie roztrwoniły całą przewagę i zrobiło się 16:16. Taki rezultat oznaczał, że o losach drugiego seta rozstrzygnąć miała końcówka. W niej na szczęście więcej zimnej krwi zachowały Polki, które po obronie dwóch piłek setowych wygrały ostatecznie 28:26.

Podłamane takim obrotem spraw Greczynki fatalnie rozpoczęły trzecią partię, przegrywając sześć akcji z rzędu. Po takim początku zupełnie nie były w stanie się pozbierać i w pewnym momencie przewaga Polek wynosiła aż jedenaście punktów (21:10). Gdyby nie dekoncentracja biało-czerwonych w końcówce i bardzo ambitna postawa ich rywalek, wynik ostatniego seta mógł być dla siatkarek z południa Europy kompromitujący. Greczynki dzielnie walczyły jednak do końca o każdą piłkę i ostatecznie przegrały „jedynie” 19:25 i tym samym cały mecz 0:3.

Zwycięstwo to stawia Polki w komfortowej pozycji przed dalszą częścią turnieju. W kolejnych meczach fazy grupowej biało-czerwone zmierzą się kolejno z Włoszkami, Słowenkami, Finkami i Macedonkami. Do strefy medalowej awans wywalczą dwa najlepsze zespoły. Z kolei drużyny z miejsc 3-4 powalczą o lokaty 5-8 w całych mistrzostwach.

Polska – Grecja 3:0 (25:16, 28:26, 25:19)