Kolarstwo górskie - MŚ: Ferrand Prevot i Schurter z triumfami w wyścigach elity
Thomas Mathieu/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 28.08.2022, 16:50

Za nami ostatni dzień mistrzostw świata w kolarstwie górskim. Na zakończenie rywalizacji w Les Gets odbyła się rywalizacja w wyścigach cross-country kobiet i mężczyzn. Złote medale padły łupem Pauline Ferrand Prevot oraz Nino Schurtera.

Wyścig kobiet już od początku rozgrywał się pod dyktando Pauline Ferrand Prevot. Reprezentantka gospodarzy oderwała się od reszty stawki na pierwszej rundzie i później już tylko sukcesywnie powiększała przewagę nad rywalkami. Ostatecznie to właśnie Ferrand Prevot jako pierwsza dojechała do mety, zdobywając swój czwarty tytuł mistrzyni świata. Dla Francuzki to drugie złoto podczas rywalizacji w Les Gets, ponieważ wcześniej triumfowała także w short tracku. Drugie miejsce z ponad półtoraminutową stratą zajęła Jolanda Neff, a podium uzupełniła Haley Batten. W wyścigu udział wzięły cztery Polki. Najlepiej poradziła sobie Paula Gorycka, która miała stratę okrążenia do Ferrand Prevot.

Dużo bardziej wyrównany był wyścig mężczyzn. Tutaj kwestia złotego medalu rozegrała się na ostatnim okrążeniu. Na nie razem wjechali Nino Schurter oraz David Valero Serrano. Ostatecznie podczas zjazdu Schurter zaatakował, co dało mu już 10 tytuł mistrza świata. Natomiast Valero Serrano dojechał ze stratą 9 sekund do Schurtera. Brąz wywalczył Luca Braidot. Krzysztof Łukasik był 34., a Bartłomiej Wawak uplasował się dwie pozycje niżej.

Podczas ostatniego dnia mistrzostw odbyła się także rywalizacja zawodniczek i zawodników do lat 23. Wśród kobiet po złoto sięgnęła Line Burquier. Na 27. lokacie uplasowała się Matylda Szczecińska, a Milena Drelak była 44. U mężczyzn bezkonkurencyjny był Simone Avondetto. Niestety nasi reprezentanci zajęli bardzo dalekie miejsca. Piotr Kryński zajął 61. lokatę, a Krzysztof Klimek został sklasyfikowany na 90. pozycji.