Piłka nożna: droga na mundial (22) – Meksyk

• Dodał: Jan Wagner
  • Data publikacji: 02.09.2022, 12:00

Meksykanie podczas ostatnich siedmiu mundiali za każdym razem wychodzili z grupy. Ostatni raz ta sztuka nie udała im się w 1990 roku, gdy jeszcze przed rozpoczęciem turnieju zostali zdyskwalifikowani za występy nieuprawnionych zawodników w reprezentacji młodzieżowej. Aby uświadomić sobie, jak dawno to było, wystarczy zauważyć, że urząd prezydenta Polski sprawował wówczas… Wojciech Jaruzelski, a na orbicie umieszczano właśnie słynny teleskop Hubble’a. My mamy jednak nadzieję, że już za niecałe trzy miesiące biało-czerwonym uda się przerwać tę serię.

Droga na mundial Meksykanów składała się tylko z jednego etapu. Jako najwyżej notowany zespół w strefie CONCACAF mieli oni obok Amerykanów, Kostarykańczyków, Jamajczyków i Hondurianów zapewniony udział bezpośrednio w fazie finałowej. Do wspomnianych drużyn dołączyli zwycięzcy poprzednich rund – Kanadyjczycy, Panamczycy oraz reprezentanci Salwadoru. Osiem wspominanych zespołów utworzyło jedną grupę, w której w systemie mecz i rewanż rywalizowano o trzy miejsca na mistrzostwach świata. Ekipa z czwartej pozycji w tabeli zyskiwała z kolei prawo gry w barażu.

Przed startem kwalifikacji bohaterowie dzisiejszego odcinka byli obok Amerykanów uważani za zdecydowanego faworyta do bezpośredniego awansu na mundial. Potwierdzili to w pierwszych dwóch meczach, wygrywając 2:1 z Jamajką i odnosząc cenne, wyjazdowe zwycięstwo 1:0 nad Kostaryką. Na zakończenie wrześniowych spotkań eliminacyjnych Meksykanie tylko zremisowali 1:1 z Panamą, ale mimo to wywalczyli sobie bardzo komfortową pozycję przed dalszą walką o bilet do Kataru.

Grupowi rywale biało-czerwonych pozostali niepokonani także w październiku. Kolejną serię spotkań eliminacyjnych rozpoczęli od remisu 1:1 z Kanadą. Później Meksykanie odnieśli jednak dwa bardzo pewne zwycięstwa. Najpierw pokonali u siebie 3:0 Honduras, a następnie bez najmniejszych problemów poradzili sobie na wyjeździe z Salwadorem, wygrywając 2:0. Dzięki temu, bohaterowie dzisiejszego odcinka wyszli na prowadzenie w tabeli z dorobkiem czternastu punktów po sześciu kolejkach.

Niestety dla Meksykanów, końcówka 2021 roku nie była w ich wykonaniu udana. Podopieczni Gerardo Martino ulegli najpierw po bardzo słabym meczu 0:2 Amerykanom. Cztery dni później z kolei równie przeciętnie zaprezentowali się w starciu z Kanadą. Od 52. minuty El Tri przegrywali 0:2 i mimo że przez ostatnie pół godziny stworzyli sobie na tyle dużo sytuacji, iż spokojnie mogli to spotkanie wygrać, ostatecznie nie udało im się nawet doprowadzić do wyrównania. Bohaterowie dzisiejszego odcinka przegrali 1:2, w efekcie czego spadli na trzecie miejsce w tabeli i mieli tyle samo punktów co czwarta Kostaryka.

Niezwykle istotne dla ostatecznego sukcesu Meksykanów okazały się końcówki kolejnych spotkań z Jamajczykami i Panamczykami. W tym pierwszym meczu, mimo gry w przewadze przez całą drugą połowę, bohaterowie dzisiejszego odcinka jeszcze w 80. minucie przegrywali 0:1. Wówczas jednak w ostępie dwóch minut bramki zdobyli Henry Martin i Alexis Vega, zapewniając swojemu zespołowi bardzo ważne trzy punkty. Z kolei w starciu z reprezentantami Panamy podopieczni Gerardo Martino bardzo długo bili głową w mur, ale i tym razem udało im się wygrać dzięki trafieniu na kwadrans przed końcowym gwizdkiem Raula Jimeneza.

W całych eliminacjach Meksykanie bardzo dobrze spisywali się w defensywie, ale zapewne nawet najbardziej optymistycznie nastawieni kibice El Tri nie spodziewali się, że bramka stracona w meczu z Jamajką będzie ostatnią w czasie walki o bilet do Kataru. Przez kolejne 490 minut Guillermo Ochoa zachował jednak czyste konto, co okazało się kluczowe dla zapewnienia sobie przez jego zespół miejsca na mundialu. Bohaterowie dzisiejszego odcinka nie dali się bowiem pokonać ani Kostarykańczykom, ani Amerykanom, remisując 0:0 oba te spotkania.

Po wygranej w kolejnym meczu 1:0 z Hondurasem jasne stało się, że choćby punkt w ostatnim spotkaniu z niemającym już szans na awans Salwadorem zapewni Meksykanom awans na mistrzostwa świata. Podopieczni Gerardo Martino nie mieli najmniejszych problemów z osiągnięciem tego celu. Już w pierwszej połowie strzelili rywalom dwie bramki i spokojnie utrzymali wynik do końcowego gwizdka, po którym w ich kraju zapanowała euforia. Meksyk bowiem po raz ósmy z rzędu zakwalifikował się na mundial!

W fazie grupowej mistrzostw świata los skojarzył bohaterów dzisiejszego odcinka z Argentyńczykami, Saudyjczykami oraz biało-czerwonymi. To właśnie z Meksykanami Polacy rozegrają na turnieju w Katarze swój pierwszy mecz, który najprawdopodobniej okaże się kluczowy w kontekście walki o awans do 1/8 finału. Na papierze podopieczni Czesława Michniewicza nie będą faworytami tego starcia. Większość ekspertów na dwóch pierwszych miejscach w grupie C widzi reprezentacje Argentyny oraz Meksyku. Nasi rywale mają jednak również swoje problemy, które trzeba będzie bezwzględnie wykorzystać.

Po zakończeniu kwalifikacji El Tri rozegrali siedem spotkań. Jeżeli nie liczyć wygranej 3:0 nad słabiutkim Surinamem, w pozostałych sześciu meczach bohaterowie dzisiejszego odcinka strzelili zaledwie trzy gole, notując przy tym jedno zwycięstwo, trzy remisy i dwie porażki. Z kolei w zeszłym tygodniu kość strzałkową złamał Jesus Corona i wiadomo już, że podstawowy pomocnik kadry Gerardo Martino nie będzie mógł pomóc swojej drużynie na mundialu.

Jeśli Meksykanie nie poprawią formy, którą prezentowali w ostatnich miesiącach, polscy kibice mogą mieć nadzieję, że biało-czerwoni uniemożliwią bohaterom dzisiejszego odcinka ósmy z rzędu awans do fazy pucharowej mundialu. Czy tak się rzeczywiście stanie? O tym przekonamy się już 22 listopada o godzinie 17.00, kiedy to rozpocznie się najważniejsze 90 minut w tym roku dla polskiej piłki nożnej.