Kajakarstwo - MŚ U23 i juniorów: polska dominacja w czwórkach
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Data publikacji: 02.09.2022, 13:48

To już trzeci dzień mistrzostw świata juniorów i młodzieżowców w kajakarstwie w Szeged. Dzisiaj w sesji porannej rozegrano pierwsze finały. Polacy zdobyli cztery medale, w tym dwa złote w kajakowych czwórkach w kategorii do lat 23.

Ostatnio wśród seniorek nasze zawodniczki są dominatorkami w K4 na dystansie 500 metrów. Polacy zdobywają w tej konkurencji medale także w kategoriach młodzieżowych. Wśród kobiet do lat 23 - Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Helena Wiśniewska nie dały szans rywalkom. Drugie Węgierki wyprzedziły o ponad półtorej sekundy, płynąc świetnie w drugiej części dystansu, podobnie jak seniorska czwórka.

Po drugi złoty medal dla naszego kraju w tej samej konkurencji sięgnęli młodzieżowcy. Jakub Stępun, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak i Wiktor Leszczyński wygrali o ponad sekundę z reprezentantami Węgier. Podium uzupełnili Australijczycy. Łącznie w K4 500 metrów nasi kajakarze zdobyli dzisiaj aż trzy medale. Bowiem wśród juniorek - Zuzanna Błażejczak/Zofia Więcławska/Martyna Jaskólska/Dominika Zimnoch finiszowały na trzeciej pozycji za Węgierkami i Niemkami. Poza podium uplasowali się juniorzy, którzy zajęli piąte miejsce.

W kanadyjkach medal zdobył tylko Kacper Sieradzan. Nasz junior na 1000 metrów stracił zaledwie 83 setne sekundy do Davida Toepela z Niemiec. Polak wywalczył srebrny krążek i otworzył worek z polskimi medalami. W tej samej konkurencji, ale kobiet do lat 23 czwarte miejsce zajęła Amelia Braun, ale jej strata do podium była znacząca. Tym samym pierwszy dzień z finałami Polacy kończą z czterema medalami. Jeszcze dzisiaj po południu odbyły się eliminacje i półfinały do weekendowych zmagań. Najlepiej spisali się Martyna Klatt i Jakub Stepun, którzy w rywalizacji mieszanej wygrali swój wyścig i zapewnili sobie bezpośredni awans do finału. Pozostali Polacy weszli do 1/2 finału.

Wyniki finałów A

K4 500 metrów juniorów:

1. Węgry
2. Niemcy
3. Belgia
4. Hiszpania
5. Polska (Borucki/Słowiński/Gawłowski/Pytlak)

C2 500 metrów U23 mężczyzn:

1. Włochy
2. Hiszpania
3. Chiny
6. Polska (Juliusz Kitewski/Krystian Hołdak)