Kajakarstwo górskie - PŚ: Show Fox, Polki i Polacy z awansami do półfinałów

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 02.09.2022, 16:39

Ostatni w tym sezonie Puchar Świata w kajakarstwie górskim rozpoczął się w hiszpańskim La Seu. Polacy nie rozpieszczali nas swoimi występami na przestrzeni sezonu. Nasi reprezentanci,a w zasadzie nasze reprezentantki wywalczyły jedynie dwa miejsca na podium zawodów PŚ. W Pradze druga w extreme była Klaudia Zwolińska, a przed tygodniem we francuskim Pau również drugie miejsce w K1 wywalczyła Natalia Pacierpnik.

Dzień rozpoczął się od rywalizacji w eliminacjach K1 pań. Wśród kobiet najlepsza była bezkonkurencyjna w tym sezonie Australijka Jessica Fox, która wygrała wszystkie dotychczasowe zawody w tej właśnie konkurencji. Druga była Niemka Ricarda Funk. To trochę niespodziewany rezultat biorąc pod uwagę fakt, że zawodniczka naszych zachodnich sąsiadów znajduje się poza czołową 20 klasyfikacji generalnej PŚ. Trzecie miejsce zajęła, czwarta w PŚ Brytyjka Mallory Franklin. Do półfinału rywalizacji awansowała z ósmej pozycji Klaudia Zwolińska. Polka popełniła jeden błąd na trasie. Niestety, nie udało się awansować Dominice Brzeskiej, która choć bezbłędna to zajęła dopiero 34.miejsce oraz Natalii Pacierpnik, która z sześcioma karnymi sekundami zajęła 36.pozycję. Polki musiały więc walczyć w drugim wyścigu. Tutaj Pacierpnik wykorzystała drugą szansę. Bezbłędnie i szybko przepłynęła tor i z trzeciego miejsca awansowała do półfinału. Niestety, z dalszej rywalizacji odpadła Dominika Brzeska, która minęła drugą bramkę, otrzymała 50 sekund kary i ostatecznie zajęła 37.pozycję.

Kwalifikacje wśród panów wygrał lider PŚ Czech, Jiri Prskavec. Kolejne dwa miejsca zajęli reprezentanci Hiszpanii, Joan Crespo i Miguel Trave. Jest to o tyle zaskakujące, że obaj zawodnicy nie mieszczą się w czołowej 20 klasyfikacji PŚ.  Awans z pierwszego wyścigu eliminacyjnego uzyskał Michał Pasiut (11.miejsce) oraz Jakub Brzeziński (17.miejsce). Dariusz Popiela (41.miejsce) musiał swojej szansy szukać w drugim wyścigu. W nim nasz reprezentant zanotował bardzo dobry przejazd. Bezbłędny Popiela zajął trzecie miejsce i popłynie w półfinale ostatnich w tym sezonie zawodów PŚ.

Następnie tor przejęli kanadyjkarze i kanadyjkarki. Kwalifikacje wśród pań wygrała oczywiście Jessica Fox, przed Francuzką Delassus i reprezentantką Andory Monicą Dorią Vilarrublą. Nasza jedyna reprezentantka w tej konkurencji Klaudia Zwolińska z czterema karnymi sekundami zajęła 32.miejsce i musiała walczyć w drugim wyścigu. Niestety tam Polce również nie udało się wywalczyć awansu do półfinału.  Cztery karne sekundy dały naszej zawodniczce dopiero 12.pozycję. Kwalifikacje kanadyjkarzy wygrał lider PŚ Słoweniec Luka Bozić, przed drugim w klasyfikacji, rodakiem Benjaminem Savsekiem i ósmym w klasyfikacji generalnej, Włochem Raffaello Ivaldim. Wszyscy trzej zawodnicy byli bezbłędni. W półfinale popłynie również Grzegorz Hedwig (12.miejsce). 34  - letni kanadyjkarz był jedynym naszym reprezentantem w tej konkurencji.