Piłka wodna - ME: faza grupowa mężczyzn zakończona

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 02.09.2022, 21:51

Zakończyła się dziś faza grupowa turnieju mężczyzna w ramach mistrzostw Europy w piłce wodnej.Bezpośredni awans do ćwierćfinałów uzyskały drużyny Węgier, Hiszpanii, Włoch i Chorwacji.

W grupie A o pierwsze miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ćwierćfinału walczyły dziś drużyny Włoch i Czarnogóry. O wyniku meczu zadecydowała trzecia kwarta, w której wicemistrzowie świata trafili sześciokrotnie, tracąc tylko dwie bramki. W pozostałych częściach gra była wyrównana, ale Czarnogórcy musieli ostatecznie uznać wyższość rywali. Włosi w ćwierćfinale, Czarnogóra musi jeszcze o ósemkę powalczyć. W spotkaniu o pozostanie w turnieju, czyli awans do meczów barażowych o wejście do czołowej ósemki (grają w nich drużyny z 2. i 3. miejsc we wszystkich grupach) Gruzja nie bez trudu uporała się ze Słowacją w stosunku 16:11. Największa w tym zasługa autor czterech bramek, Dusana Vasica.

W grupie B bezpośredni mecz o grupowy triumf stoczyły Grecja i Chorwacja. Tym drugim wystarczał remis, pierwsi musieli wygrać. Po pierwszej połowie Grecy prowadzili 2:0, prezentując się świetnie przede wszystkim w grze obronnej. Gospodarze mistrzostw odrobili straty w trzeciej kwarcie, a w ostatniej z wielkim trudem utrzymali korzystny dla siebie wynik. Francuzi musieli choć zremisować z Maltą, by awansować do czołowej dwunastki mistrzostw. Nie kalkulowali jednak, tylko pewnie i wysoko pokonali Maltę 15:8. Trzy bramki rzucił Romain Marion-Vermoux.

W grupie C komplet zwycięstw zanotowali Hiszpanie. Mistrzowie świata w ostatnim meczu spokojnie pokonali Niemców 17:6, po dwóch kwartach prowadząc 12:2, w kolejnych dwóch wyraźnie oszczędzając siły. Najskuteczniejszym strzelcem meczu okazał się autor 4 trafień, Roger Tahull. W drugim meczu, którego stawką było drugie miejsce w grupie i teoretycznie łatwiejszy rywal w barażach o ćwierćfinał zagrały Rumunia i Holandia. W meczy, który sędziował między innymi Polak, Radosław Koryzna, było sporo emocji, a końcowy wynik okazał się nierozstrzygnięty. Obie drużyny zapisały po 12 trafień, co wspomniane drugie miejsce dało Holendrom. Tudor Fulea zapisał na koncie 6 bramek.

W grupie D trzy zwycięstwa skompletowali Węgrzy. Obrońcy tytułu mistrzowskiego rozbili dziś Izrael 23:4, najwięcej trafień zanotował Krisztian Manhercz. Pokonani Izraelczycy zagrają jednak w barażach o 1/8 finału, bo Serbowie nie mieli dziś litości dla najsłabszych w grupie Słoweńców, pokonując ich 17:6. W tym meczu najlepszym strzelcem okazał się Strahinja Rasovic. Członek mistrzowskiej drużyny z Tokio trafiał czterokrotnie.

Grupa A:

Gruzja - Słowacja 16:11 (5:2, 4:3, 4:3, 3:4)

Włochy - Czarnogóra 13:8 (1:0, 3:3, 6:2, 3:3)

ćwierćfinał: Włochy; baraże o ćwierćfinał: Czarnogóra i Gruzja

Grupa B:

Malta - Francja 8:15 (1:1, 2:4, 4:3, 1:7)
Grecja - Chorwacja 5:5 (2:0, 0:0, 1:3, 2:2)

ćwierćfinał: Chorwacja; baraże o ćwierćfinał: Grecja i Francja

Grupa C:

Niemcy - Hiszpania 6:17 (1:5, 1:7, 4:3, 0:2)
Rumunia - Holandia 12:12 (3:3, 2:3, 3:4, 4:2)
ćwierćfinał: Hiszpania; baraże o ćwierćfinał: Holandia i Rumunia

Grupa D:

Węgry - Izrael 23:4 (4:0, 7:2, 6:1, 6:1)
Serbia - Słowenia 17:6 (5:2, 2:3, 6:1, 4:0)
ćwierćfinał: Węgry, baraże o ćwierćfinał: Serbia i Izrael

Zestawienie fazy pucharowej

Czarnogóra - Rumunia (ćwierćfinał z Węgrami)

Grecja - Izrael (ćwierćfinał z Hiszpanami)

Gruzja - Holandia (ćwierćfinał z Chorwatami)

Francja - Serbia (ćwierćfinał z Włochami)

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.