Pływanie - MŚJ: Masiuk i Piechowicz ze złotymi medalami
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 03.09.2022, 07:40

Za nami bardzo udany dzień podczas pływackich mistrzostw świata juniorów. Swój kolejny złoty medal w Limie zdobył Ksawery Masiuk, który tym razem triumfował na 50 metrów stylem grzbietowym. Medal z najcenniejszego kruszcu padł łupem także Karolina Piechowicz.

Jedną z konkurencji, na którą najbardziej czekaliśmy, było 50 metrów stylem grzbietowym mężczyzn. Tutaj jednym z głównych kandydatów do złota był Ksawery Masiuk i nie zawiódł oczekiwań. Brązowy medalista seniorskich mistrzostw świata uplasował się na najwyższym stopniu podium z czasem 24,44 s, co jest nowym rekordem mistrzostw świata juniorów. Dla Masiuka jest także nowy rekord życiowy. Drugiego Pietera Coetze Masiuk wyprzedził 0,17 s. Nieźle spisał się Michał Pruszyński, który był szósty, ale do medalu dużo mu zabrakło.

Rewelacyjnie w finale na 100 metrów stylem klasycznym zaprezentowała się Karolina Piechowicz. Nasza juniorka, dzięki rezultatowi 1:08,73 zdobyła złoty medal. Dodatkowo Piechowicz poprawiła także swój rekord życiowy. Najgroźniejsza w finale dla Polki była Irene Mati, ale ta straciła do triumfatorki 0,21 s. Dla Polki jest już to trzeci złoty medal podczas mistrzostw w Limie. Wcześniej triumfowała na 50 metrów stylem klasycznym oraz w sztafecie mieszanej 4x100 metrów stylem zmiennym.

Jednak medale Masiuka i Piechowicz nie były jedynymi popisami Polaków. Na zakończenie 4. dnia mistrzostw odbył się finał sztafety męskiej 4x200 metrów stylem dowolnym. Nasza reprezentacja w składzie Ksawery Masiuk, Krzysztof Matuszewski, Adam Zdybel oraz Jakub Walter bardzo dobrze popłynęła, co dało brązowy medal, dzięki rezultatowi 7:19,93. Najwyższy stopień podium zajęli Włosi, którzy o pierwsze miejsce rywalizowali z Węgrami.

W finale na 50 metrów stylem motylkowym oglądaliśmy Paulinę Cierpiałowską. Nasza reprezentantka nieźle się spisała, ale nie udało jej się zająć miejsca na podium. Ostatecznie zajęła 5. miejsce z czasem 27,20 s. Do medalu zabrakło jej o 0,16 s. Pewnie złoty medal zdobyła Jana Pavalić.

Do finału na 50 metrów stylem grzbietowym awansowała Laura Bernat. Polka miała najpierw trzeci czas porannych eliminacji, a w półfinale osiągnęła szósty rezultat (29,43 s). Tę samą pozycję w półfinale na 50 metrów stylem motylkowym zajął Michał Chmielewski (24,37 s), którego także zobaczymy w finale. Tego etapu nie zdołał przejść Szymon Misiak. Drugi z naszych reprezentantów miał dziesiąty czas (24,62 s).

20. miejsce w eliminacjach na 400 metrów stylem dowolnym zajęła Julia Kulik, która nie zdołała awansować dalej. Przepustki do finału na 200 metrów stylem klasycznym nie wywalczył Filip Urbański, po zajęciu 15. lokaty.

Po 4. dniach mistrzostw Polska prowadzi w tabeli medalowej. Dotychczas nasi reprezentanci zdobyli 5 złotych i 4 brązowe medale. Nikt z polskiej kadry nie stanął na drugim stopniu podium