Wioślarstwo - ME U23: siedem medali polskich wioślarzy

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 04.09.2022, 16:24

Polacy rozbili dziś medalowy bank. Z toru położonego w belgijskim Hazewinkel nasi wioślarze wyłowili  siedem medali. Miejmy nadzieję, że ci zawodnicy w przyszłości będą zdobywali również medale w rywalizacji seniorskiej.

Pierwszy krążek dziś do polskiego woreczka dołożyła kobieca czwórka bez sterniczki. Nasza osada w składzie Martyna Jankowska, Małgorzata Strybel, Anna Potrzuska, Izabela Pawlak zdobyły srebrny medal. Polki wyraźnie przegrały z osadą rumuńską, ale miały też solidną przewagę nad Brytyjkami. Kolejny medal zdobył w jedynce Piotr Płomiński. Polak przez cały wyścig płynął niezagrożony i zwyciężył ze sporą przewagą nad drugim w stawce Bułgarem Nejkowem. Kolejny finał i kolejny medal padł łupem Polaków chwilę później. Męska czwórka bez sternika w składzie Tomasz Lewicki, Damian Józefowicz, Bartłomiej Sopoński i Kazimierz Kujda wywalczyła złoto. Polacy początkowo płynęli na trzeciej, a potem drugiej pozycji, ale w końcówce wyprzedzili minimalnie osadę Rumunii.Kolejny krążek dorzuciły dosłownie kilkanaście minut później w dwójkach podwójnych wagi lekkiej Jessika Sobocińska i Zuzanna Jasińska. Polki w pięknym stylu wyprzedziły Włoszki i z dużą przewagą wpłynęły na metę.

Nasza medalowa seria skończyła się na wyścigu dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn. Polska osada w składzie Jakub Byczek i Jakub Majewski płynęła po medal, ale niestety w wyrównanej końcówce osłabła. Sytuację wykorzystali Węgrzy, którzy zaatakowali z dalszej pozycji i wywalczyli srebro. Polakom do medalu zabrakło prawie sekundę. Medalowa passa naszych wioślarzy powróciła w kolejnym wyścigu. Tym razem na trzecim stopniu podium w wyścigu czwórek podwójnych stanęły Barbara Streng, Weronika Ludwiczak, Katarzyna Duda i Paulina Chrzanowska. Kolejny brązowy krążek dorzuciła czwórka podwójna w składzie Krzysztof Kasperek, Jakub Woźniak, Bartosz Bartkowski, Cezary Litka. Polacy cały wyścig płynęli na styku trzeciego i czwartego miejsca i o miejsce na podium walczyli z Włochami. W końcówce nasza osada okazała się lepsza i to do nas trafią brązowe krążki. Na więcej dziś nie mogliśmy liczyć, ponieważ Czesi i Niemcy byli poza zasięgiem.

Kolejny wyścig to wyścig męskich dwójek podwójnych. Tam polska osada Konrad Domański i Mikołaj Kulka była bardzo daleko od podium. Polacy płynęli cały czas w okolicach czwartego i piątego miejsca. Ostatecznie nasza dwójka uplasowała się na piątej lokacie. Ostatnią konkurencją tegorocznych mistrzostw był prestiżowy wyścig męskich ósemek. Polacy rozpoczęli dzień z medalem i zakończyli dzień z medalem. Polska ósemka w składzie Wojtalak, Tomiak, Januszewski, Glonek, Kaczmarek, Jackowiak, Wanat, Streich, Skurzyński wywalczyła srebrne krążki ulegając jedynie niesamowitym Rumunom.