Piłka wodna - ME: faworytki nie zawiodły. Czas na decydujące rozstrzygnięcia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 05.09.2022, 21:37

Zmagania Mistrzostw Europy w piłkę wodną kobiet wkroczyły w decydującą fazę. Ćwierćfinały nie należały do ekscytujących, a w nich górą były faworytki. W najlepszej czwórce znalazła się cała europejska czołówka waterpolo, a to zapowiada niezwykłe emocje w kolejnej fazie turnieju.

W pierwszym ćwierćfinale w akwenie wodnym wystąpiły reprezentacje Holandii i Francji. Co ciekawe obie drużyny mierzyły się ze sobą stosunkowo nie dawno, bo niespełna trzy miesiące temu. Wtedy sensacyjnie lepsze okazały się Trójkolorowe. W poniedziałek zrewanżowały się jednak podopieczne Evangelosa Doudesisa, które wręcz zmiażdżyły rywalki. Prowadzenie od pierwszej do ostatniej akcji meczu i rezultat 22:3 mówią same za siebie. Holenderki nie dały najmniejszych szans przeciwniczkom.

Nieco więcej emocji dopisały Chorwatki i Włoszki, ale pomimo to rezultat końcowy należy uznać za jednostronny. Gospodynie były niezwykle równe, bo w każdej kwarcie rzucały po dwie bramki, lecz niewiele to wpłynęło na wyśmienicie spisujące się przeciwniczki. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego bardzo dobrze spisywały się w obronie i nie dopuszczały do częstych zagrożeń swojej bramki, a ostatecznie przypieczętowały awans do najlepszej czwórki różnicą ośmiu trafień.

Jeśli spośród spotkań 1/4 finału można było szukać najbardziej wyrównanego widowiska, to zdecydowanie takie miano przysługiwało rywalizacji Węgierek i Hiszpanek. Kluczowa dla tego meczu okazała się trzecia kwarta, która padłem łupem waterpolistek z Półwyspu Iberyjskiego 6:3. W ostatnich minutach Madziarki próbowały odrabiać straty, ale bezskutecznie i to Hiszpanki wykonały kolejny krok w kierunku obrony tytułu. Z kolei w ostatnim pojedynku dnia Greczynki odprawiły Izraelki 14:4 i tym samym zamknęły listę półfinalistek tegorocznego czempionatu.

Przed południem odbyły się także spotkania o miejsca 9-12. Na pozycji 9. uplasowały się Serbki, które pokonały Niemki, natomiast 11. lokata przypadła reprezentacji Rumunii, która rywalizowała ze Słowacją.