Siatkówka - MŚ kobiet: Amerykanki wygrały "zimną wojnę" w tie-breaku

• Data publikacji: 04.10.2018, 14:50

Dobiegła końca pierwsza faza grupowa mistrzostw świata siatkarek w Japonii. Wszystkie drużyny, które wygrały swoje grupy, mają na koncie komplet wygranych.

W grupie A najważniejsze były spotkania Holandia-Meksyk i Kamerun-Argentyna, których wyniki przesądzały o czwartym, ostatnim dającym awans miejscu. Wygrane w trzech setach Holenderek i Argentynek oznaczały, że z wyjścia z grupy cieszyć mogły się Meksykanki - mające taki sam wynik punktowy co Argentynki i Kamerunki, wyprzedziły je lepszym stosunkiem setów, dzięki jednej partii wygranej w meczu otwarcia z ekipą z Czarnego Lądu. W ostatnim meczu tej grupy Japonki pokonały 3:0 Niemki, dwukrotnie jednak musząc grać na przewagi.

Holandia-Meksyk 3:0 (25:19, 25:14, 25:16)
Kamerun-Argentyna 0:3 (22:25, 20:25, 12:25)
Niemcy-Japonia 0:3 (25:27, 20:25, 24:26)

W grupie B o awansie z czwartego miejsca decydował bezpośredni mecz Bułgarek z Kanadyjkami. Pierwszą partię do 23 wygrał zespół spod znaku klonowego liścia, jednak w kolejnych partiach triumfowały, choć nie bez problemów, Europejki i to one zagrają dalej na turnieju w Japonii. Nieoczekiwanie seta w meczu z Kubankami straciły Turczynki - po dwóch gładko wygranych partiach, w trzeciej uległy zespołowi z Karaibów do 23, wygrywając jednak w czwartej do 7. W meczu na szczycie Włoszki, pomimo porażki w pierwszym secie, pokonały Chinki 3:1, dając przede wszystkim popis gry w trzeciej partii, wygranej do 16.

Bułgaria-Kanada 3:1 (23:25, 27:25, 25:21, 25:21)
Kuba-Turcja 1:3 (15:25, 14:25, 25:23, 7:25)
Włochy-Chiny 3:1 (20:25, 26:24, 25:16, 25:20)

W grupie C kwestia awansu była jasna już przed ostatnią kolejką, zatem ani trzysetowe zwycięstwo Koreanek nad reprezentacją Trynidadu i Tobago, ani porażka 1:3 Azerek z Tajlandkami nie pomogły drużynie z Korei Południowej. Z kolei w meczu najlepszych drużyn grupy Rosjanki uległy Amerykankom dopiero po tie-breaku.

Trynidad i Tobago-Korea Południowa 0:3 (24:26, 16:25, 23:25)
Tajlandia-Azerbejdżan 3:1 (25:22, 15:25, 25:19, 25:17)
Rosja-USA 2:3 (25:19, 20:25, 24:26, 25:12, 11:15)

W grupie D rywalizacja zakończyła się takimi samymi wynikami, jakie padały przez cały czas trwania zmagań - 3:0. W ostatniej kolejce Serbki wygrały z Portorykankami, Dominikanki z Kenijkami, a Brazylijki z Kazaszkami. Taki układ wyników dał awans nie będącym jeszcze go pewnymi drużynom z Karaibów, eliminując ekipę z Afryki.

Serbia-Portoryko 3:0 (25:23, 25:17, 27:25)
Dominikana-Kenia 3:0 (25:5, 25:7, 25:15)
Brazylia-Kazachstan 3:0 (25:11, 25:20, 25:13)

W drugiej fazie, która rozpocznie się w niedzielę po dwóch dniach przerwy, grupa A połączy się z grupą D, a grupa B z grupą C.