Żeglarstwo - MŚ: polskie załogi blisko medali

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 05.09.2022, 22:00

Przez ostatnie sześć dni w kanadyjskim Halifaxie żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 rywalizowali o medale mistrzostw świata. Bardzo dobrze wypadły polskie załogi. W klasie 49erFX tuż za podium uplasowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, a w męskiej klasie 49er Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki zajęli piąte miejsce.

Do Kanady udały się trzy nasze męskie załogi w 49erze: Łukasz Przybytek/Jacek Piasecki, Dominik Buksak/Szymon Wierzbicki i Jakub Sztorch/Mikołaj Staniul, a także nasze reprezentantki w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka/Sandra Jankowiak. Najlepiej wypadły właśnie panie i to mimo słabego początku. W pierwszych czterech wyścigach Polki plasowały się w drugiej i trzeciej dziesiątce. Kolejne starty były już dużo lepsze, a nawet znakomite, gdyż nasza załoga wygrała trzy wyścigi i zanotowała wysokie miejsca w kilku innych. Do wyścigu medalowego załoga Melzacka/Jankowiak przystępowała z czwartego miejsca, ale szans na medal już nie było. W ostatnim wyścigu Polki były szóste i obroniły czwarte miejsce, kończąc rywalizację z dorobkiem 151 punktów. Mistrzyniami świata zostały Holenderki Odile van Aanholt i Anette Duetz, które zgromadziły 84 punkty. Po srebrne medale sięgnęły Szwedki Vilma Bobeck i Rebbeca Netzler (103 punkty). Podium uzupełniły Hiszpanki Tamara Echegoyen i Paula Barcelo (127 pkt.).

W klasie 49er do wyścigu medalowego awansowały dwie polskie załogi. Na piątej lokacie zostali sklasyfikowani Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, którzy mieli udaną końcówkę regat. W sześciu ostatnich startach nie wypadli z piątki, a wyścig medalowy zakończyli na drugim miejscu. Rzutem na taśmę do wyścigu medalowego awansowali Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, a w nim dopłynęli do mety na siódmym miejscu. Ostatecznie Polacy uplasowali się na 10. lokacie. Najmłodsza nasza załoga Jakub Sztorch/Mikołaj Staniul zajęła 20. pozycję. W regatach zwyciężyli Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken, którzy o 23 punkty wyprzedzili Hiszpanów Diego Botina i Floriana Trittela Paula. Brązowe medale wywalczyli Chorwacki Sime i Mihovil Fantela, którzy po wyścigu medalowym przeskoczyli w klasyfikacji Nowozelandczyków Isaaca McHardie i Williama McKenzie.

Nie mieliśmy żadnej polskiej załogi w klasie Nacra 17. Całą stawkę zdeklasowała włoska załoga Ruggero Tita/Caterina Banti. Mistrzowie olimpijscy z Tokio wygrali aż 14 wyścigów i z ogromną przewagą sięgnęli po złoto. Ich rodacy Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei stracili do nich 60 punktów i zajęli drugie miejsce. Na najniższym stopniu stanęli Sinem Kurtbay i Akseli Keskinen z Finlandii.