Strzelectwo - ME: Maja Gawenda wywalczyła brąz po świetnej końcówce!
Javid Nikpour / Tasnimnews

Strzelectwo - ME: Maja Gawenda wywalczyła brąz po świetnej końcówce!

  • Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 09.09.2022, 19:08

Maja Gawenda zdobyła pierwszy medal dla reprezentacji Polski podczas strzeleckich mistrzostw Europy rozgrywanych we Wrocławiu. 17-letnia zawodniczka uplasowała się na trzecim miejscu w rywalizacji juniorek w strzelaniu z 50 metrów z karabinu w pozycji leżącej. Złoto ze świetnym wynikiem wywalczyła Norweżka Caroline Lund, a wicemistrzynią Europy została Szwajcarka Gina Gyger. 

 

Reprezentantka Polski nie rozpoczęła najlepiej rywalizacji w piątkowych zawodach. W pierwszej serii strzałów zawodniczka Piasta Bieruń uzyskała 103.5 punktu, co pozwoliło jej na zajęcie miejsca na początku drugiej dziesiątki. Nieco słabiej zawody zainaugurowała Maria Baranowski, zdobywając 102.8 punktu. Znacznie lepszy rezultat w tej serii uzyskała inna z Biało-Czerwonych Kamila Stępniak, której wynik 105.1 pozwolił na objęcie prowadzenia ex aequo z Norweżką Caroline Lund. Natomiast w dalszej fazie rywalizacji Kamila Stępniak nie utrzymała świetnej dyspozycji z pierwszej kolejki i wypadła z miejsca gwarantującego medal. Maja Gawenda konsekwentnie utrzymywała się w czołówce, prezentując bardzo równą formę. Nasza zawodniczka uzyskała kolejno 103.6, 103.6, 104.7 i 102.7 punktu.

 

Przed ostatnią serią Maja Gawenda plasowała się na piątym miejscu. Nasza zawodniczka traciła 2.1 punktu do pozycji medalowej i 4.7 punktu do prowadzącej Caroline Lund. W kluczowym momencie utalentowana juniorka zaprezentowała znakomitą formę. Reprezentantka Polski uzyskała 106.4 punktu, a więc najlepszy wynik serii w tych zawodach spośród wszystkich zawodniczek. Ten rezultat pozwolił Polce na wyprzedzenie Włoszki Paoli Paravati i Norweżki Julie Johannessen oraz zdobycie brązowego medalu europejskiego czempionatu. Nasza strzelczyni musiała uznać wyższość Caroline Lund. Reprezentantka Norwegii zwyciężyła z wynikiem 627.5 punktu, a więc rezultatem o 0.4 punktu gorszym od rekordu świata juniorów należącego do innej Norweżki Jeanette Hegg Duestad. Drugie miejsce zajęła Szwajcarka Gina Gyger. Poza Molendą rywalizację w czołowej dziesiątce zakończyła także Kamila Stępniak, która uplasowała się na dziewiątej pozycji. Natomiast Marie Baranowski zajęła dwudzieste drugie miejsce.    

 

Wyniki rywalizacji juniorek w strzelaniu z 50 metrów z karabinu w pozycji leżącej:
1. Caroline Lund (NOR) 627.5
2. Gina Gyger (SUI) 624.9
3. Maja Gawenda (POL) 624.5
4. Paola Paravati (ITA) 624.2
5. Julie Johannessen (NOR) 621.8

6. Hannah Wehren (GER) 621.7
7. Gitta Bajos (HUN) 621.0 
8. Sofia Benetti (ITA) 620.9 
9. Kamila Stępniak (POL) 620.8 
10. Anastasiia Olewicz (EST) 620.5
-------
22. Marie Baranowski (POL) 615.9