Piłka wodna - ME: Hiszpanki obroniły tytuł
Josep Arnau/Atelier Photo

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 09.09.2022, 23:50

Reprezentantki Hiszpanii obroniły tytuł mistrzyń Starego Kontynentu w waterpolo. W finałowym pojedynku zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego okazały się lepsze od Greczynek w stosunku 9:6. Brązowy medal w tegorocznym czempionacie wywalczyły Włoszki.

Przystępując do rywalizacji o brązowy medal za zdecydowane faworytki należało uznać Holenderki. Włoszki ostatni raz pokonały Nederlandki w 2019 roku, a po 3/4 spotkania wszystko wskazywało, że podopieczne Evangelosa Doudesisa bez problemu sięgną po krążek tegorocznego czempionatu. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego popisały się jednak niewiarygodną końcówką spotkania. Reprezentantki Włoch zwyciężyły ostatnią kwartę aż 6:1, odrabiając straty i pieczętując brązowy medal Mistrzostw Europy.

Najważniejsze wydarzenie w akwenie wodnym w Splicie nastało kilka minut po zakończeniu meczu o 3. pozycję. Wówczas do walki przystąpiły obrończynie tytułu Hiszpanki oraz Greczynki. W pierwszej części wyśmienicie w obronie spisywały się zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego, które nie straciły choćby jednej bramki i osiągnęły trzybramkową przewagę. Z upływem kolejnych minut do głosu doszły rywalki. Greczynki goniły wynik aż do czwartej kwarty, a wtedy ich pogoń zakończyła się sukcesem. Ostatnie trzy minuty spotkania należały już tylko do reprezentantek Hiszpanii, które zakończyły mecz trzema trafieniami z rzędu. Jest to trzeci triumf w Mistrzostwach Europy dla tej nacji.

W piątek odbyły się również pojedynki o 5. i 7. lokatę. Niespodziewanie jednostronnie zakończył się mecz z udziałem Francji i Chorwacji. Gospodynie turnieju nie zanotowały udanego zakończenia, przegrywając aż 4:13. Z kolei miejsce 5. zajęły Węgierki, które pokonały Izraelki olbrzymią 11 trafień.