Vuelta a Espana: Molano najlepszy na koniec, Evenepoel świętuje

• Data publikacji: 11.09.2022, 20:10

Juan Sebastian Molano (Kolumbia, UAE Team Emirates) wygrał po sprinterskim finiszu ostatni etap Vuelta a Espana 2022. Zwycięzcą całego wyścigu został Remco Evenepoel.

Ostatniego dnia Vuelty tradycyjnie rozegrano etap przyjaźni. Do pokonania było zaledwie 96,7 kilometra z Las Rozas do Madrytu. Bardzo prawdopodobny był finisz z peletonu, a jeszcze bardziej pewne było to, że nie będzie zmian w czołówce klasyfikacji generalnej.

Na około 45 kilometrów przed metą rozegrano lotną premię, którą wygrał drugi w klasyfikacji generalnej Enric Mas. Później ucieczkę stworzyli Julius Johansen (Dania, Intermarche Wanty Gobert) i Luke Plapp (Australia, Ineos Grenadiers). Nie zdołali oni wypracować większej przewagi. Bronili się jednak dzielnie na technicznych rundach i zostali doścignięci dopiero na kilometr przed metą. Doszło do sprinterskiego finiszu. Po zwycięstwo sięgnął Juan Sebastian Molano (UAE Team Emirates). Kolumbijczyk wyprzedził Madsa Pedersena oraz swojego kolegę z zespołu Pascala Ackermanna.

Triumfatorem całego wyścigu został Remco Evenepoel. Belg z Quick Step Alpha Vinyl Team wyprzedził o dwie minuty i dwie sekundy Enrica Masa oraz o pięć minut i osiem sekund Juana Ayuso (UAE Team Emirates). Na podium stanęło dwóch Hiszpanów. Evenepoel wygrał także klasyfikację młodzieżową. W klasyfikacji punktowej dominował Mads Pedersen (Dania, Trek Segafredo), a najlepszym góralem został Richard Carapaz (Ekwador, Ineos Grenadiers).

Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic) zajął dzisiaj 85. miejsce, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na 90. pozycji. Kamil Małecki (Lotto Soudal) był dzisiaj 98., a wyścig zakończył na 125. miejscu.