Piłka nożna kobiet: start nowego sezonu w lidze francuskiej szczęśliwy dla faworytów
Sabi Singh

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 11.09.2022, 19:45

Miniony weekend miał przynieść inaugurację rozgrywek w nowym sezonie w trzech czołowych ligach na Starym Kontynencie. Wystartowały jednak tylko zmagania we francuskiej Division 1. Nie odbyła się pierwsza ligowa kolejka na Wyspach Brytyjskich, z uwagi na żałobę narodową po śmierci brytyjskiej monarchini, a w Hiszpanii mecze odwołano z uwagi na strajk sędziów wymierzony w hiszpańską federację futbolu.

Division 1 (Francja)

Nowy sezon zainaugurowała Paulina Dudek i jej klubowe koleżanki z PSG. Nowo mianowana kapitan paryskiej ekipy w pierwszym meczu musiała stawić czoła Soyaux, czyli dziewiątej sile ligi francuskiej w ubiegłym sezonie. Ekipa Soyaux zaliczyła bardzo udany okres przygotowawczy, w którym wygrała trzy z czterech przedsezonowych sparingów, w tym ogrywając aktualnego wicemistrza Hiszpanii, drużynę Realu Sociedad 2:1. Paulina Dudek w tym meczu na murawie jednak się nie pojawiła, ale nie przeszkodziło to jej zespołowi w pokonaniu Soyaux 2:0. Wynik już po pięciu minutach otworzyła Lieke Martens, która do stolicy Francji przeniosła się latem z FC Barcelony. Dla Holenderki był to debiutancki gol w barwach Les Parisiennes. Świetnym dograniem z własnej połowy przy tym trafieniu Martens popisała się Amanda Ilestedt, spalonego umiejętnie uniknęła Kadidotou Diani, chwilę później dostrzegła wbiegającą w pole karne Martens i wyłożyła Holenderce piłkę jak na tacy. Trzy minuty później miejscowe stanęły przed dogodną szansą na podwyższenie prowadzenia, kiedy to po faulu na wychodzącej sam na sam z golkiperką Soyaux Diani podyktowany został rzut karny dla PSG. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze boiska podeszła sama poszkodowana, ale futbolówka po jej uderzeniu zatrzymała się tylko na słupku bramki i nie zatrzepotała w siatce. Bardzo aktywna tego wieczoru Diani chwilę później ponownie stanęła oko w oko z Romane Munich, jednak i tym razem mogła mówić o sporym pechu, gdyż futbolówka ponownie otarła się o słupek po interwencji bramkarki Soyaux. Francuska snajperka była jednak zdeterminowana, by zainaugurować sezon w dobrym stylu, wpisując się na listę strzelczyń. To udało się po nieco ponad dwóch kwadransach gry, z rzutu rożnego dorzucała Ramona Bachmann, a Diani z dużym spokojem przyjęła piłkę w polu karnym i uderzyła z woleja precyzyjnie przy samym słupku. Wicemistrzynie Francji dominowały na murawie paryskiego stadionu, ale heroicznie broniła się drużyna przyjezdnych. Paryżanki naciskały, stwarzając sobie kolejne sytuacje do podwyższenia prowadzenia, ostatecznie więcej bramek już nie obejrzeliśmy. Ekipa PSG pokonała Soyaux na start nowego sezonu we francuskiej Division 1.

W niedzielę na boisko po raz pierwszy w tym sezonie wybiegły obrończynie mistrzowskiego tytułu, piłkarki Olympique Lyonu. Podopieczne trener Sonii Bompastor zaliczyły bardzo udany początek nowej kampanii, na wyjeździe rozbijając Reims. Wynik po kwadransie gry otworzyła Danielle van de Donk, po zamieszaniu w polu karnym najprzytomniej zareagowała właśnie Holenderka, uprzedzając niepewnie interweniującą golkiperkę miejscowych. Jeszcze przed przerwą mistrzynie kraju ponownie zrobiły użytek ze stałego fragmentu gry, dobrze dośrodkowała Bacha, a na krótkim słupku dogranie przecięła Damaris Egurrola, kierując futbolówkę do siatki. Druga odsłona przebiegała po myśli doświadczonych zawodniczek z Lyonu, ale w 63. minucie to gospodynie zdobyły bramkę kontaktową. W pojedynku sam na sam z Christiane Endler znalazła się Melchie Dumornay. Pomocniczka pochodząca z Haiti wygrała pojedynek biegowy z jedną z defensorek Lyonu i uderzyła między nogami wychodzącej z bramki Endler. Wydawało się, że miejscowe nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w tym meczu, ale wszelkich złudzeń na korzystny rezultat ekipę Reims rywalki pozbawiły w ostatnich 20 minutach pojedynku. W 72. minucie dwubramkowe prowadzenie faworytkom przywróciła Sara Dabritz po uderzeniu głową. Wyraźnie lepsze były przyjezdne w pojedynkach główkowych, mając dużą łatwość w dochodzeniu do dobrych okazji strzeleckich w tym elemencie. W końcówce mistrzynie Francji dołożyły jeszcze dwa trafienia, najpierw z niepewnej interwencji golkiperki Reims skorzystała Euguenie Le Sommer, a na 5:1 w doliczonym czasie gry wynik ustaliła Melvine Malard. Zawodniczki Olympique Lyonu rozprawiły się z Reims i objęły fotel lidera w lidze francuskiej.

FA WSL (Anglia)

Tuż przed weekendem mieszkańcami Wysp Brytyjskich wstrząsnęła wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II, a wydarzenie to odbiło się na rozgrywkach piłkarskich w krajach Zjednoczonego Królestwa. Brytyjczycy pogrążyli się w żałobie, a spotkania planowane na weekend zostały przełożone. Pierwsza kolejka nowego sezonu na Wyspach Brytyjskich przynieść miała trzy ciekawie zapowiadające się pojedynki, w tym derby stolicy. Tytułu wywalczonego przed rokiem broni londyńska Chelsea, która o jedno oczko wyprzedziła największego rywala zza miedzy, Arsenal. Ekipa The Blues nową kampanię rozpocząć miała od starcia z West Hamem, natomiast Arsenal miał udać się do Manchesteru, by tam zmierzyć się z The Citizens. W północnej części Londynu miejscowy Tottenham podjąć miał Manchester United, byłaby to zatem rywalizacja czwartej i piątej drużyny minionego sezonu. Na emocje w wyżej wymienionych meczach kibice będą musieli jednak nieco poczekać.

Primera Division (Hiszpania)

Rozgrywki na Półwyspie Iberyjskim miały wystartować zgodnie z planem i nic nie zwiastowało tego, że cokolwiek może zaburzyć rozegranie pierwszej kolejki nowego sezonu. Jako pierwsze na murawę w premierowej serii gier miały wyjść piłkarki Atletico Madryt i Realu Sociedad. Obie drużyny pojawiły się na stadionie, odbyły rozgrzewkę, ale okazało się, że spotkanie nie zostanie rozegrane. Na miejsce nie dotarła trójka sędziowska, a sytuacja ta to pokłosie konfliktu sędziów z hiszpańską federacją piłkarską, która sprawuje pieczę nad Primera Division. Zaistniała sytuacja nie dotyczyła tylko starcia Atletico i Realem Sociedad, bowiem strajk sędziów odbił się na wszystkich pozostałych meczach, które miały zostać rozegrane. Wobec takiego obrotu spraw, cała kolejka została przełożona, a termin jej nadrobienia zostanie podany w najbliższym czasie.