Pięciobój nowoczesny - MŚJ: bez medali w ostatnim dniu

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 11.09.2022, 21:40

Pięć kompletów medali rozdano ostatniego dnia mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym w kategoriach młodzieżowych. Reprezentanci Polski byli niedaleko od podium, ale w podziale łupów nie uczestniczyli.

Wśród juniorek sytuacja wyjściowa Polek po rundzie rankingowej szermierki nie była rewelacyjna. Maja Biernacka zajmowała 11. miejsce, a Małgorzata Karbownik dopiero 17. wśród 18 finalistek. Biernacka znakomicie powalczyła w rundzie bonusowej, w ktorej wygrała 5 walk i wzbogaciła się o 10 punktów. Z kolei Karbownik dodała do dorobku dwa oczka. Ta ostatnia rewelacyjnie spisała się na pływalni, gdzie okazałą się najlepsza z czasem 2:14.90. Biernacka uzyskała 9.czas (2:24.84). Karbownik do laser runu ruszyła z 6. miejsca ze stratą 28 sekund do prowadzącej po dwóch konkurencjach Ismail Malak i 13 sekund do trzeciej Laury Gyugli. Biernacka ruszyła przedostatnia, 70 sekund po liderce. Kombinacja zawodniczkom z Polski poszła średnio, Karbownik spadła o dwie lokaty, a Biernacka o jedną awansowała. Wygrała ostatecznie Koreanka Sumin Shin przed Egipcjanką Ismail Malak i Blanką Bauer z Węgier.

Drużynowo triumfowały Koreanki przed Węgierkami i Egipcjankami. Polki zajęły czwarte miejsce, do wyniku zaliczano półfinałowy występ Mai Marcinkowskiej.

W rundzie rankingowej szermierki świetnie poradził sobie w półfinale Hubert Skibiak, który miał 3. wynik. Michał Jabłoński był 15. W dzisiejszej rundzie bonusowej obaj nasi pięcioboiści nie wygrali żadnej walki. Na pływalni Skibiak znów był trzeci (02:05.12), a Jabłoński 13. (02:14.88). I tak oto Skibiak ruszył do kombinacji jako pierwszy. Sekundę za nim pobiegł Egipcjanin Mohamed Moutaz, a po kolejnych siedmiu Ukrainiec Roman Popow. Jabłoński do swojego kolegi tracił blisko minutę. Niestety dość szybko kazało się, że nasz zawodnik nie da rady utrzymać pozycji lidera. Zarówno Egipcjanin, jak i Ukrainiec szybko go wyprzedzili, na kolejnych rundach Polak spadł na szóste miejsce. Drugi z naszych pięcioboistów finiszował jako 16. Wygral Moutaz, nieznacznie wyprzedzając Popwa i kolejnego Egipcjanina, Mohemaeda Mohameda. Drużynowe zloto oczywiście dla Egiptu. Poalcy (doliczono wynik Pawła Milucha) na czwartym miejscu.

W kategorii do lat 17 ostatnim finałem była sztafeta mieszana, zobaczyliśmy w niej dwa polskie duety. Krystian Trepczyk i Hanna Jakubowska okazali się najlepsi na pływalni, gdzie uzyskali czas 2:00.72. Bartosz Szmytke i Zuzanna Gradoń z czasem 2:11.38 zajmowali po pierwszej konkurencji 15. miejsce. Niestety w laser runie Trepczyk i Jakubowska uzyskali dopiero ósmy wynik i spadli na piąte miejsce. Z kolei Szmytke i Gradoń przesunęli się nieco w górę, kończąc zawody na 9. lokacie. Złoto wywalczyli najlepsi w kombinacji Egipcjanie Marwan Allam i Ganah Elgindy.