Strzelectwo - ME: Klaudia Breś wywalczyła srebrny medal i olimpijską przepustkę!

Strzelectwo - ME: Klaudia Breś wywalczyła srebrny medal i olimpijską przepustkę!

  • Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 14.09.2022, 12:51

Klaudia Breś zdobyła srebrny medal wrocławskich mistrzostw Europy w pistolecie sportowym. Dzięki zakończeniu rywalizacji na drugim miejscu nasza reprezentantka wywalczyła przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Mistrzynią Europy została Niemka Doreen Vennekamp, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Węgierka Renata Sike. 

 

Zmagania kobiet w konkurencji strzelania z pistoletu z 25 metrów rozpoczęły się od wtorkowych kwalifikacji i części precyzyjnej. Pierwsze miejsce na półmetku eliminacji zajmowała Niemka Doreen Vennekamp, która zainkasowała 295 z 300 możliwych do zdobycia punktów. Natomiast Klaudia Breś plasowała się po rundzie precyzyjnej na dziewiątym miejscu, a więc pierwszym niedającym awansu do meczów rankingowych. W środowej rundzie szybkiej nasza strzelczyni rzutem na taśmę zagwarantowała sobie awans do kolejnej fazy, zdobywając w sumie 581 punktów, a więc tyle samo co Ukrainka Olena Kostewycz i reprezentantka Łotwy Agata Rasmane, które znalazły się poza czołową ósemką.

 

Zdecydowanie najlepszą zawodniczką kwalifikacji była Niemka Doreen Vennekamp, która zakończyła rywalizację z wynikiem 592 punktów. Drugie miejsce w tej fazie zawodów zajęła mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Greczynka Anna Korakaki, zdobywając 588 "oczek", a na trzecim miejscu uplasowała się Bułgarka Antoaneta Kostadinowa (587 punktów). Poza tymi trzema zawodniczkami i Klaudią Breś, która zajęła ósmą pozycję, awans wywalczyły Francuzka Camille Jedrzejewski, Włoszka Maria Varrichio, Węgierka Renata Sike oraz Portugalka Joana Castelao. Jeśli chodzi o inne reprezentantki Polski, to poza Klaudią Breś najwyżej eliminacje zakończyła Joanna Wawrzonowska, zajmując 18. miejsce. Julita Borek uplasowała się na 26. pozycji, Agata Nowak na 28. miejscu, natomiast Agnieszka Korejwo była 29. 

 

Mecze rankingowe miały dosyć zaskakujący przebieg. W pierwszym z nich awans do finałowej czwórki wywalczyły dobrze dysponowana Niemka Doreen Vennekamp oraz reprezentantka Włoch Maria Varrichio. Natomiast z dalszej rywalizacji odpadła portugalska strzelczyni Joana Castelao, która przegrała awans w dogrywce z zawodniczką z Italii oraz doświadczona Bułgarka Antoaneta Kostadinowa. Znacznie bardziej emocjonujący dla polskich kibiców był drugi mecz rankingowy z udziałem Klaudii Breś. Nasza zawodniczka od początku rywalizacji plasowała się w czołowej dwójce gwarantującej promocję do fazy medalowej i ostatecznie wywalczyła awans z pierwszego miejsca. Na drugiej pozycji uplasowała się Węgierka Renata Sike. Z kolei w finałowej czwórce zabrakło miejsca dla utytułowanej reprezentantki Grecji Anny Korakaki i młodej Francuzki Camille Jedrzejewski. 

 

O losach medali i kwalifikacji olimpijskich miał zadecydować składający się z ośmiu rund finał. W pierwszej rundzie Klaudia Breś oraz Niemka Doreen Vennekamp strzelały bezbłędnie, co pozwoliło im na odskoczenie przeciwniczkom. W kolejnej serii Polka zanotowała dwa pudła, ale utrzymała drugie miejsce ze stratą jednego punktu do reprezentantki Niemiec. Później nasza zawodniczka utrzymywała solidną dyspozycję. Natomiast w czwartej serii Biało-Czerwona spuściła nieco z tonu, zdobywając tylko 2 punkty. Przewaga zdobyta w poprzednich strzałach zagwarantowała jej pozostanie w grze. Jako pierwsza z rywalizacji odpadła Włoszka Maria Varrichio. Po piątej serii Polka wyprzedziła Węgierkę Renatę Sike, awansując na drugie miejsce. W emocjonującej szóstej serii nasza zawodniczka utrzymała minimalną przewagę i wyeliminowała Węgierkę, zapewniając sobie miejsce w czołowej dwójce i kwalifikację olimpijską. W ostatnich dwóch seriach Biało-Czerwona nie miała zbyt wielkich szans na walkę o mistrzostwo Europy, ponieważ przewaga znakomicie dysponowanej podczas wrocławskich zawodów Doreen Vennekamp była zbyt duża. Ostatecznie reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów zakończyła rywalizację z dorobkiem 29 punktów i zdobyła złoty medal. Klaudia Breś uzyskała 21 "oczek", co zapewniło jej srebro, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Węgierka Renata Sike (17 punktów). Przepustka do Paryża wywalczona przez Klaudię Breś jest pierwszą olimpijską kwalifikacją wywalczoną przez reprezentanta Polski na igrzyska olimpijskie w 2024 roku. 

 

Wynik rywalizacji kobiet w strzelaniu z pistoletu z 25 metrów:

1. Doreen Vennekamp (GER) (kwalifikacja olimpijska)
2. Klaudia Breś (POL) (kwalifikacja olimpijska)
3. Renata Sike (HUN)
4. Maria Varrichio (ITA)
-------------
18. Joanna Wawrzonowska (POL)
26. Julita Borek (POL)
28. Agata Nowak (POL)
29. Agnieszka Korejwo (POL)