Zapasy - MŚ: brązowy medal Łukasiak, Wrzesień w strefie medalowej!

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 14.09.2022, 19:05

To był naprawdę dobry dzień w wykonaniu naszych zapaśniczek. Worek z medalami dla polskiej ekipy w Belgradzie otworzyła Anna Łukasiak, która wywalczyła brązowy krążek w kategorii do 50 kg. W strefie medalowej zameldowała się również Jowita Wrzesień.

Łukasiak po porażce w ćwierćfinale trafiła do repasaży. Tam rozprawiła się z Wietnamką Thi Xuan Nguyen 4-3. Ostatnią walką turnieju było starcie z  Miesinnei Mercy Genesis. Polka ponownie zagwarantowała kibicom istny horror, gdyż przegrywała z Nigeryjką już 0-2. Hart ducha Łukasiak pozwolił wykonać akcje punktowe i finalnie zdobyć cenne trzy punkty, które zagwarantowały brązowy medal mistrzostw świata. To pierwszy w karierze medal tego czempionatu Łukasiak oraz pierwszy medal naszej kadry w Belgradzie.

Śladami koleżanki z reprezentacji po brązowy medal zmierza Jowita Wrzesień w rywalizacji do 59 kg. Polka rozpoczęła zmagania od ćwierćfinału. Zmierzyła się wówczas z Hinduską Mansi Masi. Reprezentantka Indii przegrała pierwszą rundę 1-0, lecz udało jej się odrobić straty i wyjść na prowadzenie 1-3. Biało-czerwonej minutę przed końcem udało się wykonać dwie akcje po dwa punkty i wygrać całą walkę 5-3. W półfinale rywalką była Grace Jakob Bullen. Norweżka zdobyła pierwszy punkt po ponad dwóch minutach walki. Następnie udało się wyrównać stan punktowy Polsce. Niestety pod koniec starcia Bullen wyprowadziła dwie akcje, liczone po dwa punkty. Wrzesień udało się odrobić niestety zaledwie dwa oczka i przegrała z utytułowaną rywalką 3-5. Tym samym jutro zmierzy się ze zwyciężczynią z pary Abigail Elizabeth Nette (USA) / Erdenesuvd Bat Erdene (Mongolia) o brązowy medal mistrzostw świata.

Jutro o szansę na medal powalczy Anhelina Lysak. Polka najpierw w 1/8 finału pokonała Sarita Sarita z Indii 7-0. Kolejną rywalką była Helene Louise Maroulis. Amerykanka jednak zdecydowania przeważała na macie i zakończyła starcie po trzech minutach wynikiem 10-0. Dzięki wygranej Maroulis w półfinale Anhelina Lysak trafiła do repasaży, w których zawalczy już jutro. Jej rywalką będzie Kazaszka Emma Tissina.

Niestety losu koleżanek nie podzieliły inne nasze reprezentantki. Natalia Strzałka rozpoczęła i zakończyła udział w kategorii do 68 kg na 1/8 finału. Przegrała Bułgarką Sofiya Georgieva 11-0. W kategorii do 72 kg na kwalifikacjach ukończyła zmagania Patrycja Sperka, która uległa 7-0 zawodniczce z Uzbekistanu Swietłanie Oknazarowej.