Eurobasket 2022: Hiszpania zagra o złoto, Niemcy rywalem Polaków o brąz
FIBA.com

• Data publikacji: 16.09.2022, 22:20

Reprezentacja Hiszpanii pokonała Niemcy 96:91 w półfinale EuroBasketu 2022 i w niedzielę zagra o mistrzostwo Europy z Francją. Z kolei gospodarzom turnieju po porażce pozostaje mecz o trzecie miejsce, w którym ich rywalem będą Polacy.

Początek spotkania to niesamowicie wyrównana rywalizacja oraz masa efektownych akcji z obu stron. Od pierwszych minut doskonale na parkiecie czuła się cała trójka grających w NBA koszykarzy gospodarzy — Dennis Schröder, Daniel Theis oraz Franz Wagner. Szczególnie spektakularne były dwójkowe akcje rozgrywającego ze środkowym Indiany Pacers, który wykańczał je widowiskowymi wsadami z alley-oopa. Po przeciwnej stronie błyszczeli jednak Lorenzo D'ontez Brown, Xabi Lopez-Arostegui i Willy Hernangomez, którzy utrzymywali Hiszpanię na nieznacznym prowadzeniu. Ostatnia akcja pierwszej odsłony to natomiast trójka z połowy Maodo Lo, która zmniejszyła straty Niemców do trzech oczek.

Na początku drugiej kwarty koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego zbudowali 9-punktową przewagę, a wszystko to za sprawą świetnych rzutów z dystansu Rodolfo Fernandeza oraz świetnej gry pod koszem drugiego z braci Hernangomezów — Juancho. Wtedy jednak gospodarzy poderwał fenomenalny Schroder, który zaczął trafiać rzut za rzutem, samodzielnie rozmontowując defensywę przeciwników. Wreszcie na dwie minuty przed końcem połowy Dennis wykończył kapitalną akcję z faulem, a zaraz później trójkę trafił Andreas Obst, dopełniając serial czternastu punktów z rzędu, który zmusił trenera Sergio Scariolo do wzięcia czasu. Ostatecznie na przerwę po dwóch kartach w lepszych nastrojach schodzili miejscowi, prowadząc 51:44.

Po zmianie stron Hiszpanie rzucili się do odrabiania strat, a bardzo ważne rzuty Browna sprawiły, że już po dwóch minutach różnica stopniała do dwóch punktów. Wtedy też o przerwę na żądanie poprosił szkoleniowiec Gordie Herbert, ale ta nie przyniosła oczekiwanego efektu, a trafienia Diaza oraz Hernangomeza wyprowadziły gości na czteropunktowe prowadzenie. Kolejne trzy minuty to jednak całkowita dominacja Niemców, którzy zdobyli czternaście punktów z rzędu i wyraźni uciekli rywalom. Po raz kolejny głównym dowódcą w ataku był Schröder, a przed ostatnią odsłoną przewaga naszych zachodnich sąsiadów wynosiła sześć oczek.

Gdy wydawało się, że niesieni dopingiem kibiców Niemcy zdołają wreszcie uciec, Hiszpanie przeprowadzili kolejny serial punktowy i na początku ostatniej kwarty odrobili straty, doprowadzając do remisu. Następnie kilka doskonałych akcji rozegrał Usman Garuba i na cztery minut przed końcem mistrzowie świata powrócili na prowadzenie 83:77. W samej końcówce gospodarzom zdecydowanie zabrakło skuteczności w akcjach pod koszem, a dodatkowo oponenci zdominowali ich w walce na zbiórkach, dzięki czemu wypracowali bezpieczną przewagę. Sytuacji nie odmieniły już rozpaczliwie trafienia zza łuku Obsta oraz Lo i Niemcy przegrali 91:96. Tym samym Hiszpanie zagrają w niedzielę i mistrzostwo Europy przeciwko Francuzom, a gospodarze zmierzą się z Polakami w walce o brąz.

Niemcy — Hiszpania 91:96 (24:27, 27:19, 20:19, 20:31)

Niemcy: Schroder 30, Wagner 15, Obst 15, Theis 10, Lo 9, Theimann 6, Weiler-Babb 4, Voigtmann 2, Giffey, Wohlfarth-Bottermann

Hiszpania: Brown 29, W. Hernangomez 16, J. Hernangomez 13, Diaz 10, Lopez-Arostegui 7, R. Fernandez 6, Brizuela 5, Garuba 4, Pradilla 4, Saiz 2, J. Fernandez