Wyścig Dookoła Słowacji: triumf Josefa Cerny'ego

• Data publikacji: 17.09.2022, 18:00

Zakończył się Wyścig Dookoła Słowacji, czyli 66. edycja Okolo Slovenska. Po triumf sięgnął Josef Cerny (Czechy, Quick Step Alpha Vinyl Team).

W słowackim narodowym wyścigu wystartował zespół HRE Mazowsze Serce Polski w składzie: Norbert Banaszek, Alan Banaszek, Marcin Budziński, Tomasz Budziński, Piotr Brożyna, Jakub Kaczmarek i Adam Stachowiak. Na starcie stanęli także: Bartłomiej Proc, Paweł Szóstka i Bartosz Rudyk z Santic-Wibatech. Wyścig miał kategorię 2.1., ale pojawiły się cztery zespoły WorldTour: Quick-Step Alpha Vinyl Team, Jumbo-Visma, Astana Qazaqstan Team i Israel-Premier Tech.

Rywalizacja zaczęła się od prologu dookoła Bratysławy o długości siedmiu kilometrów. Zdominowali go kolarze Quick Stepu. Wygrał Ethan Vernon o siedem sekund przed Josefem Cernym i 15 sekund przed Michaelem Morkowem. Najlepszy z Polaków, Jakub Kaczmarek był 58. Vernon triumfował także następnego dnia w Trnawie po finiszu z grupy. Norbert Banaszek finiszował na 12. pozycji.

Najtrudniejszy był odcinek numer dwa, który kończy się podjazdem w Bańskiej Stiawnicy, a po drodze także do pokonania było kilka wzniesień. Na finiszu z małej grupy najlepszy był Irlandczyk Archie Ryan (Jumbo-Visma). Nowym liderem został Josef Cerny, który zajął 11. miejsce ze stratą 11 sekund. Dwie lokaty niżej uplasował się Tomasz Budziński. Kolejnego dnia także na trasie znajdowało się kilka premii górskich. Do mety na czele dojechała jednak duża grupa, a drugie z rzędu zwycięstwo przypadło ekipie Jumbo-Visma. Triumfował Koen Bouwman. Tomasz Budziński uplasował się na siódmej pozycji.

W klasyfikacji generalnej przed finałowym etapem Josef Cerny miał trzy sekundy przewagi nad Maurim Vansevenantem i Koenem Bouwmanem. Na etapie z metą w Koszycach peleton został przechytrzony przez dwóch uciekinierów z grupy VolkerWessels Cycling Team - Jaspera Haesta i Petera Schultinga. Holendrzy wjechali wspólnie na metę, tak jak Michał Kwiatkowski i Richard Carapaz na Tour de France czy Mikkel Honore i Josef Cerny na ubiegłorocznym wyścigu w Kraju Basków. To właśnie Cerny utrzymał prowadzenie w klasyfikacji łącznej i został triumfatorem całego wyścigu. Najlepszy z Polaków, Tomasz Budziński zajął 15. miejsce ze stratą 49 sekund. Marcin Budziński był 74., Adam Stachowiak 89., Norbert Banaszek 90., a Paweł Szóstka 110.