PKO Ekstraklasa: poznańskie derby dla Lecha, Sousa bohaterem

• Data publikacji: 18.09.2022, 19:23

W rozgrywanych w ramach 10. kolejki PKO Ekstraklasy derbach Poznania Lech okazał się lepszy od Warty, wygrywając 1:0. Bohaterem „gości” okazał się Afonso Sousa, który zwycięskiego gola zdobył w 54. minucie. Dla drużyny Johna van den Broma było to czwarte zwycięstwo w pięciu ostatnich kolejkach.

Mecz od samego początku podlegał całkowitej kontroli ze strony zespołu holenderskiego szkoleniowca, a pierwsze groźne uderzenie w siódmej minucie oddał Michał Skóraś. Skrzydłowy Lechitów otrzymał futbolówkę tuż przed polem karnym, ale jego strzał przeleciał nieznacznie nad poprzeczką. W następnych minutach formalni gospodarze spotkania zaczęli powoli dochodzić do głosu, ale nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką rywali. Tak też przeminęło pierwsze pół godziny gry i dopiero w 31. minucie trybuny nieco się ożywiły, gdy po indywidualnej akcji Skórasia szansę do strzału mieli Szymczak oraz Kvekveskiri. Próba Polaka została jednak zablokowana, a dobitka Gruzina poleciała obok słupka. Kilkanaście minut później swoje okazje mieli jeszcze Skóraś oraz Satka, ale obaj przerzucili piłkę nad bramką. Z kolei w ostatniej akcji pierwszej połowy nieskuteczność Kolejorza mogła się na nim zemścić, ale uderzenie Zrelaka po rzucie rożnym jedynie odbiło się od poprzeczki.

Drugą część rywalizacji poznaniacy rozpoczęli od fantastycznej kontry — w szybkim ataku piłkę do Afonso Sousy dograł Filip Szymczak, a Portugalczyk precyzyjnym uderzeniem przy długim słupku wyprowadził gości na prowadzenie. Dziesięć minut później idealną okazję do podwyższenia wyniku miał dopiero co wprowadzony na murawę Gio Tsitaishvili, ale Gruzin za bardzo skupił się na efektownym dryblingu i ostatecznie został powstrzymany. Przez następne kilkanaście minut na boisku nie działo się zbyt wiele i wszystko wskazywało na to, że Lechici dopiszą sobie czwarte zwycięstwo w pięciu ostatnich meczach. Ostatecznie tak się właśnie stało, a Lech pokonał Wartę w derbach Poznania 1:0.

Warta Poznań — Lech Poznań 0:1 (0:0)

Bramki: — 54' Sousa

Warta: Lis — Stavropoulos, Szymonowicz, Ivanov — Grzesik, Kupczak, Maenpaa (71' Szmyt), Matuszewski — Kopczyński (63' Żurawski), Luis (71' Szczepański) — Zrelak

Lech: Bednarek — Pereira, Satka, Milic, Douglas — Murawski, Kvekveskiri (73' Karlstrom) — Velde (58' Tsitaishvili), Sousa (58' Amaral), Skóraś (73' Czerwiński) — Szymczak

Żółte kartki: 8' Zrelak, 86' Szmyt, 90+4' Stavropoulos — 38' Velde, 62' Tsitaishvili

Sędzia: Daniel Stefański