Pięciobój nowoczesny - ME: Gutkowski tuż za podium
UIPM press release

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 18.09.2022, 19:40

Łukasz Guitkowski zajął czwarte miejsce na mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym, które rozgrywane są w węgierskim Székesfehérvár.Dziesiąty był Kamil Kasperczak. Natalia Dominiak nie wystartowała w finale żeńskim, w którym najlepsza była Brytyjka Charlie Follett.

Przypomnijmy, że po rundzie rankingowej szermierki Łukasz Gutkowski miał 230 punktów, a Kami Kasperczak o pięć mniej, co dawało im szóste i ósme miejsce na początku finałowych zmagań. Obaj Polacy bardzo dobrze spisali się w rundzie bonusowej, wygrywając po trzy walki, dopisując do dorobku po sześć punktów. W efekcie do dalszej walki Gutkowski przystąpił z czwartego miejsca, a jego kolega z szóstego.

Obaj nasi zawodnicy świetnie poradzili sobie także w jeździe konnej, gdzie zaliczyli czyste przejazdy w limicie czasowym i zdobyli komplety punktów. Trzeba przyznać, że poziom tej konkurencji był bardzo wysoki, na czysto ukończyło ją dziewięciu pięcioboistów. Na pływalni sisali się niemal identycznie. Dzieliła ich różnica 0.2 sek (2:10.58 Gutkowski, 2:10:78 Kasperczak) - były to siódmy i ósmy wynik finału. Najlepszy czas miał Włoch Giorgio Malan.

Do laser runu jako pierwszy wyruszył Węgier Richard Bereczki, za nim ze stratą 9 sekund jego rodak Bence Demetr i Gutkowski. Czwarty pobiegł Ukrainiec Maksym Aharuszew, tuż za nim Kasperczak. Najlepiej na trasie kombinacji poradził sobie Balazs Szep, który wskoczył na drugie miejsce, przegrywając jedynie z Bereczkim. Aharuszew na trasie niestety wyprzedził Gutkowskiego i zepchnął go na czwarte, nielubiane przez sportowców miejsce. Kamil Kasperczak też dał się wyprzedzić kilku rywalom i finiszował 10. Drużynowo najlepsi okazali się Węgrzy przed Francuzami, Czechami i Polakami.

W zawodach kobiet miała wystąpić Natalia Dominiak, niestety kłopoty zdrowotne wyeliminowały ją z rywalizacji. Złoty medal wywalczyła Brytyjka Charlie Follett przed swoją rodaczką Joanną Muir i Michelle Gulyas z Węgier. Drużynowo oczywiście triumfowały Brytyjki przed Węgierkami i Litwinkami. Polski sklasyfikowano na szóstym miejscu.

Jutro na zakończenie mistrzostw sztafeta mieszana.

Indywidualnie mężczyźni

Drużynowo mężczyźni

Indywidualnie kobiety

Drużynowo kobiety

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.