Eurobasket 2022: Hiszpania mistrzem Europy po raz czwarty!
FIBA.com

• Data publikacji: 18.09.2022, 22:18

Hiszpania ze złotymi medalami EuroBasketu 2022! Podopieczni Sergio Scarioli w finałowym meczu pokonali Francuzów 88:76, sięgając po czwarte mistrzostwo Europy w historii. Bohaterem zwycięzców był Juancho Hernangomez, zdobywca 27 punktów na skuteczności 9/11 z gry.

Początek spotkania to doskonała gra aktualnych mistrzów świata, którzy już po kilku minutach osiągnęli kilkunastopunktowe prowadzenie. W barwach Hiszpanów zdecydowanie wyróżniał się Willy Hernangomez, który w niecałe osiem minut zapisał na koncie osiem oczek oraz dwie zbiórki. Co więcej, drużyna z Półwyspu Iberyjskiego rzucała na skuteczności 58% z gry, jednocześnie zatrzymując rywali na miernych 36%. To właśnie przez to Francuzi przegrywali po pierwszej kwarcie 14:23.

W drugą odsłonę podopieczni Sergio Scariolo weszli jeszcze lepiej, zdobywając sześć punktów z rzędu, czym zmusili trenera przeciwników do wzięcia przerwy na żądanie. W kolejnych minutach Trójkolorowi zdecydowanie poprawili swoją skuteczność w ataku, ale wciąż nie potrafili znaleźć żadnego sposobu na powstrzymanie rozpędzonych oponentów, którzy w pewnym momencie powiększyli różnicę do dwudziestu jeden punktów. Tym razem główną gwiazdą był Juancho Hernangomez, który uzbierał 18 oczek na skuteczności 6/7 za 3! Ostatnie dwie minuty połowy to jednak serial jedenastu punktów z rzędu w wykonaniu Francuzów, którzy dzięki temu schodzili na przerwę przy wyniku 37:47.

Po zmianie stron dominacja Les Bleus trwała w najlepsze, a po trzech minutach różnica między zespołami wynosiła tylko trzy oczka. Tym samym Francuzi mieli po swojej stronie serial punktowy 20:2, zmuszając trenera rywali do wzięcia kolejnej przerwy na żądanie. Tym razem reakcja jego podopiecznych była doskonała, a Hiszpanie rzucili dziewięć oczek z rzędu, błyskawicznie odskakując przeciwnikom. Następnie aktualni mistrzowie świata utrzymali swoją przewagę i na dziesięć minut przed końcem prowadzili 66:57.

W decydującej kwarcie przebudził się Evan Fournier, który swoimi punktami próbował przywrócić Francuzom wiarę w zwycięstwo. Na każde trafienie zawodnika New York Knicks swoją odpowiedź miał jednak niezawodny tego wieczora Juancho, który zakończył spotkanie z 27 punktami na skuteczności 9/11. Z kolei Hiszpania bez większych problemów utrzymała bezpieczną przewagę do samego końca i ostatecznie zwyciężyła 88:76. Dla La Roja jest to czwarte mistrzostwo Europy w historii.

Hiszpania — Francja 88:76 (23:14, 24:23, 19:20, 22:19)