Wioślarstwo - MŚ: dziś dwa polskie półfinały

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 21.09.2022, 16:07

Kolejny dzień wioślarskich mistrzostw świata za nami. Dziś, nie mieliśmy zbyt wielu powodów do radości. Nasi zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach. Najwięcej radości sprawili nam, Piotr Płomiński w jedynkach i nasza dwójka podwójna, Krzysztof Kasperek i Szymon Pośnik, którzy awansowali do półfinałów rywalizacji.

Rywalizację podobnie jak wczoraj rozpoczęli wioślarze z niepełnosprawnościami. Tam w jedynkach walczył nasz reprezentant, Arkadiusz Skrzypiński. Polak musiał w swoim wyścigu uznać wyższość reprezentantów Uzbekistanu, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Czwarta pozycja, którą zajął dała mu finał C.

Następnie, do rywalizacji przystąpili panowie w jedynkach. Do półfinałów awansowali: Holender Tweellaar (mistrz Europy 2022), Niemiec Zeidler (mistrz świata 2019), Kanadyjczyk Jones, Brytyjczyk Thomas, Grek Ntouskos (mistrz olimpijski 2020, wicemistrz Europy 2022), Australijczyk Cleary, Nowozelandczyk Parry, Duńczyk Secher, Norweg Borch (brązowy medalista MŚ 2019, srebrny medalista IO 2020), Japończyk Arakawa, Amerykanin Davison i nasz Piotr Płomiński. Jak widać naprawdę doborowe towarzystwo i ogromny sukces naszego zawodnika.

W kolejnym wyścigu w jedynkach wagi lekkiej rywalizował nasz Łukasz Sawicki. Polak zajął w swoim wyścigu piąte miejsce i pozostała mu jedynie walka o finał C. Do półfinałów awansowali, reprezentanci Meksyku, Australii, Szwajcarii, Grecji, Słowenii, Francji, Urugwaju, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoch, Algierii i Bułgarii.

Kolejna polska konkurencja dziś to dwójki wagi lekkiej. Tam reprezentowała nas osada w składzie Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski. Polacy niestety nie zajęli miejsca premiowanego awansem. Nasi reprezentanci dali się wyprzedzić osadom z Czech, Ukrainy i Włoch i pozostanie im rywalizacja o finał C.  W półfinałach popłyną również osady z Norwegii, Portugalii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii, Nowej Zelandii oraz obrońcy mistrzowskiego tytułu, Irlandczycy Fintan McCarthy i Paul O’Donovan.

Kolejny wyścig to wyścig dwójek podwójnych. Nasi wioślarze, Krzysztof Kasperek i Szymon Pośnik wystartowali w drugim wyścigu ćwierćfinałowym. Polacy przegrali jedynie z Hiszpanami i awansowali do półfinałów.  Z tego wyścigu awans wywalczyła również dwójka kanadyjska. Z pozostałych wyścigów awans wywalczyli Australijczycy, Grecy, Czesi, braci Sinković z Chorwacji, Mołdawianie, Włosi, Francuzi, Amerykanie i Norwegowie.

Na koniec odbyły się wyścigi repasażowe w dwójkach podwójnych kobiet. Tam awans do półfinałów wywalczyły osady Ukrainy, Norwegii, Chin, Niemiec, Szwajcarii i Kanady. Już na sam koniec dnia rozegrano półfinały E/F oraz finały E w jedynkach, ale tam naszych reprezentantów nie było.