EBL: 1. kolejka (relacja aktualizowana)

• Data publikacji: 25.09.2022, 22:45

Po wakacyjnej przerwie i niezapomnianym Eurobaskecie do gry wraca Energa Basket Liga. Tuż przed nowym sezonem ligowym rozegrano Superpuchar, w którym Stal Ostrów Wielkopolski wygrała ze Śląskiem Wrocław. Pierwsza kolejka rozpoczyna się w czwartek o 17:30 w hali beniaminka - Sokoła Łańcut. Będą to cztery intensywne dni z koszykówką.

25 września, 20:00 MKS Dąbrowa Górnicza - Tauron GTK Gliwice

25 września, 20:00 MKS Dąbrowa Górnicza - Tauron GTK Gliwice 88:70 (25:18, 18:18, 20:17, 25:17)

Dla obu ekip zeszłoroczne rozgrywki były bardzo nieudane i z pewnością każdy w Gliwicach i Dąbrowie Górniczej chciał, żeby jak najszybciej poszły w zapomnienie. Nie było do tego lepszej okazji niż wygrana na inaugurację. Dąbrowianie mieli atut własnego parkietu i już w pierwszej kwarcie wypracowali sobie siedmiopunktową przewagę. Znakomity początek spotkania zaliczył Joseph Chealey, którego skuteczne rzuty i zespołowa gra dała komfort psychiczny w dalszej części meczu. Druga kwarta była remisowa, lecz w kolejnych gospodarze stopniowo powiększali przewagę. Najwięcej punktów zdobył dla MKS-u Trevon Bluiett (23 punkty). Sporo celnych rzutów miał również Alonzo Verge Jr, a o włos od double-double był wcześniej wspomniany Josehp Chealey. Wśród przyjezdnych największą zdobyczą punktową pochwalić się może Filip Put (17 oczek), a także Szymon Ryżek i Mateusz Szlachetka (po szesnaście punktów).

MKS Dąbrowa Górnicza: Bluiett 23, Alonzo Verge Jr 19, Joseph Chealey 16, Krampelj 11, Tass 8, Wilk 3, Rajewicz 3, Sitnik 3, Mokros 2, Piechowicz, Radwański, Zawadzki

Tauron GTK Gliwice: Put 17, Szlachetka 16, Ryżek 16, Ferguson 9, Murphy 4, Skifić 3, Busz 2, Franklin Jr 2, Palmowski 1, Maciejak

25 września, 17:30 Anwil Włocławek - Enea Zastal BC Zielona Góra 82:61 (14:13, 25:11, 20:22, 23:15)

W hicie pierwszej kolejki Anwil Włocławek dość pewnie wygrał z Zastalem Zielona Góra. Drużyna Przemysława Frasunkiewicza zaczęła dominować w drugiej kwarcie i utrzymywała duże prowadzenie. Więcej o tym meczu pisaliśmy TUTAJ.

25 września, 15:30 King Szczecin - BM Stal Ostrów Wielkopolski 88:97 (27:23, 17:26, 20:27, 24:21)

Po zdobyciu Superpucharu Stal Ostrów Wielkopolski liczyła na zwycięstwo w pierwszym meczu ligowym w Szczecinie. Pierwsza kwarta należała do Kinga, który prowadził 27:23. W kolejnej części przeważali już goście, którzy schodzili na przerwę z prowadzeniem 49:44. Na początku drugiej połowie Stal odskoczyła na ponad dziesięć punktów. Zespół Andrzeja Urbana miał nawet 16 oczek zapasu. Gospodarze zbliżyli się w końcówce, ale przegrali 88:97. Koszykarze z Ostrowa trafili już 14 trójek, z czego trzy Adonis Thomas, który łącznie zdobył 21 punktów. Dla szczecinian po 16 punktów rzucili: Filip Matczak, Andrzej Mazurczak i Phil Fayne.

King: Mazurczak 16, Matczak 16, Fayne 16, Eads 12, Meier 10, Szymański 9, Cutchberson 5, Żmudżki 4, Borowski 0, Kołodziej, Wiśniewski, Rosiński

Stal: Thomas 21, Kulig 20, Garbacz 15, Załucki 11, Silins 10, Djurisić 10, Skele 8, Snider 2, Rozpędowski, Rachwalski, Siewruk, Rutecki

24 września, 19:30 WKS Śląsk Wrocław - PGE Spójnia Stargard 99:66 (25:13, 26:21, 31:14, 17:18)

Mistrz Polski rozpoczął sezon ligowy od zwycięstwa. Kilka dni temu Śląsk przegrał mecz o Superpuchar, ale w pierwszej kolejce PLK nie dał szans PGE Spójni Stargard. Goście objęli prowadzenie 7:0, ale wrocławianie szybko złapali właściwy rytm i odrobili straty. Po pierwszej kwarcie było już 25:13 dla zespołu Andreja Urlepa. W drugiej części przewaga Śląska wzrosła do ponad 20 punktów. Dominacja gospodarzy trwała do samego końca. Mecz zakończył się wynikiem 99:66. Liderem wrocławian był Łukasz Kolenda, który zdobył 23 punkty, a double-double (12 punktów i 10 zbiórek) zanotował Jakub Nizioł.

Śląsk: Kolenda 23, Dziewa 16, Nizioł 12, Gołębiowski 10, Parachowski 10, Morgan 8, Martin 8, Ramljak 5, Mindowicz 4, Adamczak 2, Wiśniewski 1

Spójnia: Gruszecki 15, Brown 15, Mathews 11, Clarke 9, Brenk 9, Kikowski 7, Jones 0, Śnieg 0, Sulima 0, Grudziński 0, Chodźko, Korolczuk.

24 Września, 17:30 Twarde Pierniki Toruń - Trefl Sopot 81:79

Bardzo ciekawie zapowiadało się pierwsze z sobotnich spotkań, w którym Twarde Pierniki Toruń podejmowały Trefl Sopot. Po fantastycznej końcówce ostatecznie triumfował Trefl, o czym więcej można przeczytać tutaj.

23 września, 17:30 Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 101:97

Bardzo zacięte spotkanie czekało kibiców w Lublinie. Ostatecznie to gospodarze pod batutą trenera Gronka zwyciężyli ten mecz. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj

22 września, 19:30 Czarni Słupsk - Asseco Gdynia 66:64

W drugim z czwartkowych spotkań Czarni Słupsk podejmowali Asseco Gdynię. Losy spotkania ważyły się do ostatnich sekund, a obszerną relację z tego meczu można przeczytać tutaj.

22 września, 17:30 Rawlplug Sokół Łańcut — Legia Warszawa 72:83

Od meczu beniaminka z wicemistrzem kraju rozpoczął się nowy sezon Energa Basket Ligi. Po dokładny opis wydarzeń z parkietu zapraszamy tutaj.