WTA Tokio: pierwszy taki triumf Samsonowej [WIDEO]
sirobi

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 25.09.2022, 10:19

Ludmiła Samsonowa pokonała w emocjonującym finale zawodów WTA 500 w Tokio Qinwen Zheng 7:5, 7:5. Dla Rosjanki jest to trzeci tytuł w karierze, lecz pierwszy tej rangi. Obie finalistki w najbliższym notowaniu przesuną się na rekordowe pozycje w rankingu WTA.

W finale zawodów napotkały na siebie dwie nierozstawione tenisistki. Przed rozpoczęciem zawodów żadna z nich nie była stawiana w roli faworytki. Zarówno Ludmiła Samsonowa, jak i  Qinwen Zheng już w początkowej fazie turnieju wyeliminowały dużo wyżej notowane rywalki. Rosjanka odprawiła Elenę Rybakinę, natomiast Chinka pokonała rozstawioną z "jedynką" Paule Badose.

Już pierwsza wymiana meczu potwierdziła przedmeczowe zapowiedzi i wskazywała, że finał będzie wyrównany. Finalistki wykorzystywały swój największy atut, czyli serwis. Zarówno Samsonowa, jak i Zheng wygrywały gem za gemem. Gdy wiele wskazywało na tiebreaka, Rosjanka wykorzystała chwilę słabości przeciwniczki. Przełamanie w 11. rozgrywce, było kluczowe dla losów seta, bowiem chwilę później 23-latka przypieczętowała wygranie inauguracyjnej partii.

W drugiej odsłonie kibice doczekali się dużo szybciej pierwszego przełamania, a autorką tego wyczynu była Samsonowa. Tym razem Chinka ekspresowo wyrównała, a losy drugiego seta ponownie rozstrzygnęły się w samej końcówce. Rosjanka wówczas zagwarantowała pewnego rodzaju deja vu młodszej rywalce. Nie tylko przełamała Zheng w 11. gemie tej części, ale cały przebieg rozgrywki był identyczny, jak ten z pierwszego seta. Chwilę później Samsonowa dopełniła formalności i zagwarantowała sobie pierwszy triumf w karierze w zawodach rangi WTA 500.

Olbrzymi zastrzyk punktów dla obydwu finalistek zagwarantuje im spory awans w najbliższym notowaniu. Ludmiła Samsonowa przesunie się o siedem pozycji i od poniedziałku będzie 23. rakietą światowego rankingu. Z kolei Qinwen Zheng zanotuje awans o jedno "oczko" więcej niż Rosjanka i będzie plasować się na 28. miejscu. Dla obu pań będą to rekordowe pozycje w karierze.

Ludmiła Samsonowa (RUS) - Qinwen Zheng (CHN) 7:5, 7:5