Wspinaczka sportowa - PŚ: Yurikusa i Garnbret najlepsi w Dżakarcie

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 26.09.2022, 16:14

W indonezyjskiej stolicy, Dżakarcie zakończyły się ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata we wspinaczkowym prowadzeniu (lead). Rywalizację panów zdominowali zawodnicy z Azji, natomiast wśród pań, na zwycięską ścieżkę powróciła dominatorka tegorocznego PŚ, Janja Garnbret.

Niespodzianką było niewątpliwie odpadniecie na etapie półfinału Amerykanina Jesse Gruppena. Reprezentant USA stawał w tym sezonie kilkukrotnie na podium PŚ, ale ten występ był dla niego bardzo nieudany i rezultat 31+ dał mu ostatecznie 13.pozycję. Odpadł również inny reprezentant USA, Sean Bailey, który był trzeci w Chamonix. Awansu do finału nie wywalczył również, Japończyk Taisei Homma, który już kilkukrotnie w tym sezonie na podium PŚ stawał. Tym razem z rezultatem 31+ był 12. Odpadł również Szwajcar Sascha Lehmann, który był drugi w słoweńskiej miejscowości Koper. Finał rozgrywano w trudnych warunkach i na dość trudnej ściance, dlatego wyniki nie były oszałamiające. Najlepszy na ściance okazał się 20 - letni Ao Yurikusa, który aktualnie zajmuje siódmą pozycję w klasyfikacji prowadzenia. Drugie miejsce zajął jego rodak, 30 – letni Masahiro Higuchi, a trzecie miejsce zajął najlepszy z Europejczyków, Niemiec Sebastian Halenke, który po raz ostatni na podium Pucharu Świata w tej konkurencji stał w ubiegłym roku w słoweńskim Kranju gdzie również był trzeci.

22+

Wśród pań aż takich niespodzianek nie mieliśmy. Można powiedzieć, że te zawodniczki, które miały wystąpić w finale to się w nim znalazły. W Indonezji nie wystartowały najlepsze z Amerykanek, więc można powiedzieć, że części najważniejszych konkurentek nie było, co z kolei otworzyło drzwi do sukcesu innym zawodniczkom. Ten PŚ był sporym sukcesem reprezentantek Słowenii, ponieważ aż trzy znalazły się w finale. Piąte zwycięstwo w sezonie odniosła fenomenalna Janja Garnbret, która jako jedyna w stawce pokonała całą ściankę. Słowenka, w tym sezonie stała na podium we wszystkich zawodach, w jakich wystartowała. Drugie miejsce wywalczyła zaledwie 18 – letnia Koreanka Chaehuyn Seo, a trzecie kolejna ze Słowenek, Mia Krampl, dla której to pierwsze w tym sezonie tak wysokie miejsce w pucharowej rywalizacji.