Liga Narodów UEFA: zwycięstwo Szwajcarów, dające im utrzymanie w dywizji A
Ailura

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 27.09.2022, 22:56

Szwajcarzy wygrali z Czechami 2:1 w ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Narodów UEFA. Tym samym Helweci utrzymali swoje miejsce w Dywizji A, a spadli z niej nasi południowi sąsiedzi.

Początek meczu należał jednak do Czechów. Już w drugiej minucie refleks Yanna Sommera sprawdził główkujący Tomas Soucek. Chwilę później Adamowi Vilkanovie do szczęścia brakowało niewiele, bo obił poprzeczkę. Ataki gości zakończył Vaclav Cerny, który także przegrał pojedynek z bramkarzem. Na zakończenie drugiego kwadransa gry gospodarze przeprowadzili dwa zabójcze ciosy. Najpierw dośrodkowanie Xherdana Shqiriego wykorzystał Remo Freuler, a zaraz potem zbyt słabo zagraną piłkę przez Lukasa Kalvacha przechwycił Breel Embolo i podwyższył na 2:0. Czechom wyraźnie nie sprzyjało szczęście. W 42. minucie po strzale Vladimira Coufala futbolówka odbiła się od słupka. Goście dopięli swego tuż przed przerwą, kiedy to precyzją popisał się Patrik Schick.

Pierwsze fragmenty drugiej odsłony dalej rozgrywane były w szybkim tempie. Dwie sytyacje zmarnował Embolo, co niedługo później mogło się odbić na nerwowych ostatnich minutach. W 60. minucie bowiem Nico Elvedi przegrał pojedynek z Schickiem i sfaulował rosłego napastnika. Ten jednak po niewykorzystanym rzucie karnym w meczu z Portugalią nie podszedł do jedenastki. Wykonawcą karnego był Soucek, lecz jego strzał został obroniony przez Sommera. Ostatnie pół godziny było spokojniejsze i wynik spotkania nie uległ zmianie.

Szwajcaria - Czechy: 2:1 (2:1)

Bramki: 29' Freuler, 30' Embolo - 45' Schick

Szwajcaria: Sommer - Widmer, Elvedi, Schar, Rodriguez - Freuler (90+3' Jasari), Xhaka, Shaqiri (65' Steffen), Sow (79' Zakaria), Vargas (79' Amdouni) - Embolo (65' Seferović)

Czechy: Vaclik (46' Stanek) - Coufal, Kudela (46' Havel), Zima, Jemelka - Soucek, Kalvach (64' Kuchta), Cerny (69' Sevcik), Barak (64' Provod), Vilkanova - Schick

Żółte kartki: 60' Elvedi, 90+3' Zakaria

Sędzia: Irfan Prejto