Skoki na trampolinie – Puchar Świata: szóste miejsce dla Polaków

• Data publikacji: 07.10.2018, 12:45

Puchar Świata w skokach na trampolinie w portugalskiej miejscowości Loule dobiegł końca. W skokach synchronicznych na trampolinie reprezentanci naszego kraju zajęli 6. miejsce! Artur Zakrzewski oraz Łukasz Jaworski znaleźli się w gronie ośmiu najlepszych krajów świata. W skokach indywidualnych mężczyzn na trampolinie Polacy odpadli na etapie kwalifikacji do finału.

Na etapie kwalifikacji dwójka naszych zawodników zajęła wysokie 5. miejsce i tym samym awansowała do finału w skokach synchronicznych na trampolinie. Arturowi Zakrzewskiemu oraz Łukaszowi Jaworskiemu w finale poszło nieco gorzej. Z piątego miejsca spadli na szóste. Ostatecznie reprezentanci Polski uzyskali 47.900 pkt. Złoto w skokach synchronicznych powędrowało do zawodników z Japonii, którym udało się osiągnąć najlepszy wynik – 52.400 pkt. Srebro trafiło w ręce Białorusinów, a brąz do reprezentantów Francji.

Kwalifikacje do finału Pucharu Świata w skokach indywidualnych na trampolinie odbyły się w miniony piątek (5.10). We wstępnym etapie udział wzięło 55. zawodników, w tym trzech Polaków. Reprezentanci Polski: Artur Zakrzewski, Łukasz Jaworski oraz Maciej Wyskiel nie awansowali. Polakom skoki na trampolinie nie poszły najlepiej, co poskutkowało brakiem awansu do finału. Najlepszy wśród biało-czerwonych okazał się Artur Zakrzewski. Polak zajął najwyższe, 18. miejsce z ostatecznym wynikiem po wszystkich skokach 108.170 pkt. Łukasz Jaworski uplasował się dopiero na 35. miejscu z notą 104.160 pkt. Zdecydowanie najgorsze skoki na trampolinie zaprezentował Maciej Wyskiel, który zajął odległe 40. miejsce. Wynik Polaka to zaledwie 99.420 pkt.

Do finału awansowało ośmiu najlepszych zawodników. Na etapie kwalifikacji w skokach indywidualnych prowadzenie objął Chińczyk Lei Gao z wynikiem 114.525 pkt. Zaraz za reprezentantem Chin znalazł się Białorusin. Uladzislau Hancharou uzyskał 112.755 pkt. Trzecim najlepszym zawodnikiem kwalifikacji okazał się drugi reprezentant Chin. Dong Dong zdobył 112.635 pkt. Do finału awans uzyskało aż czterech zawodników Rosji oraz Białorusin.

Finał skoków indywidualnych na trampolinie odbył się dzień później (6.10). Po tym jak dwóch reprezentantów Rosji zrezygnowało, w finale na ich miejsca pojawił się reprezentant Portugalii oraz Japonii. Walkę o złoto wygrał Białorusin. Uladzislau Hancharou, który na etapie kwalifikacji zajmował 2. miejsce pokonał Chińczyka Lei Gao zdobywając, tym samym złoty medal. Reprezentant Białorusi zdobył 62.125 pkt. Srebro trafiło w ręce wspomnianego Gao, który uzyskał 61.715 pkt. Brązowy medal Puchar Świata trafił do reprezentanta Białorusi. Aleh Rabtsau, który na etapie kwalifikacji zajmował dopiero 6. miejsce, wskoczył na ostatni stopień podium z wynikiem 61.270 pkt.

W indywidualnych skokach na trampolinie wśród kobiet na etapie kwalifikacji udział wzięło 47. zawodniczek z całego świata. W gronie seniorek nie brała udziału żadna Polka. Reprezentantka Chin Xueying Zhu objęła prowadzenie już na etapie kwalifikacji. Zaraz za nią znalazła się Rosjanka i ponownie Chinka. W finale bez zmian najlepsza okazał się być Xueying Zhu, która zdobyła 57.525 pkt i tym samym otrzymała złoty medal. Srebrny medal w skokach indywidualnych trafił do Kanadyjki Rosannagh Maclennan, która uzyskała wynik 27.105 pkt. Brąz powędrował do reprezentantki Wielkiej Brytanii.