Skoki narciarskie - LGP: Kubacki trzeci w kwalifikacjach, komplet Polaków w konkursie
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 30.09.2022, 20:15

W piątkowy wieczór na skoczni w Klingenthal rozegrano kwalifikacje do finałowego konkursu Letniego Grand Prix. Zwyciężył w nich Anze Lanisek, a na trzeciej lokacie uplasował się Dawid Kubacki.

Na niemieckiej skoczni zameldowało się 63 zawodników, w tym sześciu Polaków. Jako pierwszy z Biało-Czerwonych na belce startowej zameldował się Klemens Murańka, który lądując na 127. metrze zapewnił sobie 26. miejsce, a tym samym spokojny awans. Cztery metry dalej wylądował Stefan Hula, który notując 21. lokatę również zagwarantował sobie start w niedzielnym konkursie. Identyczną odległość uzyskał Piotr Żyła, jednak słabszy wiatr i lepsze noty za styl przełożyły się na 16. lokatę. Ponad 130-metrowy skok zanotował także Paweł Wąsek (132 m), co w połączeniu z oceną sędziów zagwarantowało mu jedenastą pozycję. Najdalej z naszych zawodników poleciał Kacper Juroszek, który zanotował jedną z najlepszych odległości - 137 metrów i uplasował się na szóstym miejscu. 21-latek z Cieszyna nie był jednak najwyżej sklasyfikowanym z Polaków. Na trzecie miejsce wskoczył Dawid Kubacki, który przy delikatnym wietrze w plecy uzyskał 136 metrów.

Po zwycięstwo w kwalifikacjach sięgnął Anze Lanisek, który uzyskał identyczny dystans. co Kacper Juroszek. Drugie miejsce, ze stratą 0.6 punktu do lidera, zajął Włoch Giovanni Bresadola, który oddał najdłuższy skok z całej stawki - 138 metrów. Niewiele do podium zabrakło czwartemu Danielowi Tschofenigowi (135.5 m) i piątemu Andreasowi Wellingerowi (135 m).