Euroliga: pierwszy mecz Ponitki w Panathinaikosie z porażką

• Data publikacji: 07.10.2022, 22:27

Tradycyjnie w pierwszy czwartek października rozpoczął się nowy sezon rozgrywek Euroligi. Polskich kibiców najbardziej interesował euroligowy debiut w barwach Panathinaikosu Mateusza Ponitki. Polak zdobył pięć punktów, a jego zespół przegrał z Realem Madryt.

Ostatnio Mateusz Ponitka w Eurolidze grał w Zenicie St. Petersburg, ale z oczywistych powodów opuścił rosyjski zespół, który i tak został wykluczony z rozgrywek. Wydawało się, że w najbardziej prestiżowych europejskich zmaganiach zabraknie polskiego koszykarza. Ponitka bowiem podpisał kontrakt z włoskim Reggio Emilia. Jednak po świetnym Eurobaskecie został wykupiony przez Panathinaikos. Nowy klub naszego reprezentanta rozpoczął sezon Euroligi od meczu z Realem Madryt. W pierwszej kwarcie finaliści z poprzedniego sezonu prowadzili 21:13, ale gospodarze odrobili straty. Mecz był wyrównany prawie do samego końca, kiedy od wyniku 64:65 zespół z Hiszpanii zanotował serię 7:0. W ostatniej minucie ważną trójkę trafił Sergio Llull i Real zwyciężył 71:68. Mateusz Ponitka wszedł na boisko w siódmej minucie i łącznie zagrał 24,5 minuty. W pierwszej kwarcie zanotował dwa celne rzuty wolne, a w drugiej rzucił skutecznie za trzy punkty.

To właśnie grecko-hiszpańskie pojedynki były najciekawsze w ramach pierwszej kolejki. W piątek Barcelona podejmowała Olympiakos. Przez dłuższy czas mecz był bardzo wyrównany. Pod koniec trzeciej kwarty grecki zespół odskoczył na dwucyfrową przewagę. Ekipa z Pireusu utrzymała prowadzenie do samego końca i wygrała 80:70. Najskuteczniejszy był Sasza Wezenkow, który zdobył 20 punktów.

Obrońcy tytułu, Anadolu Efez rozpoczęli sezon od meczu z Crveną Zvezdą Belgrad. Bardzo ciekawe było spotkanie w Lyonie. LDLC Asvel Villeurbanne było blisko sprawienia niespodzianki w starciu z Armani Exchange Mediolan. Goście z Włoch okazali się lepsi w końcówce i triumfowali 69:62. Dla gospodarzy 11 punktów zdobył Jonah Mathews, który w poprzednim sezonie grał w Anwilu Włocławek.