La Liga: wymęczone zwycięstwo Barcelony, Lewandowski bez gola

• Data publikacji: 09.10.2022, 23:00

FC Barcelona po bardzo ciężkim spotkaniu pokonała na Camp Nou zespół Celty Vigo 1:0. Jedyną bramkę w całym meczu zdobył już w 17. minucie Pedri, a po raz pierwszy od sześciu kolejek ligowych gola nie zdobył Robert Lewandowski.

Już w szóstej minucie spotkania gospodarze powinni objąć prowadzenie, gdy kapitalną wrzutką z lewej flanki popisał się Pedri. Do dogranej przez Hiszpana piłki nie sięgnął jednak ani Ferran Torres, ani Robert Lewandowski, dzięki czemu rywale rozpoczynali grę od bramki. Ledwie cztery minuty później szczęścia zza szesnastki szukał Raphinha, ale jego mocne uderzenie w ostatniej chwili do boku sparował Marchesin, broniąc Celtę przed utratą gola. W siedemnastej minucie Argentyńczyk nie miał już jednak nic do powiedzenia, gdy po nieudanej interwencji Nuneza do futbolówki dopadł Pedri, który dobitką na pustą bramkę wyprowadził Dumę Katalonii na prowadzenie. W kolejnych minutach dominacja Barcelony trawała, ale swoich okazji nie potrafili wykorzystać Torres oraz Alba, a w 40. minucie sędzia nie zdecydował się na podyktowaniu rzutu karnego, pomimo dość wyraźnego faulu na Raphinhy.

Po zmianie stron sytuacja uległa całkowitej zmianie, a od samego początku to przyjezdni byli stroną przeważającą. Już w 47. minucie powinno dojść do wyrównania, ale idealnej okazji nie wykorzystał Rodriguez, uderzając nieczysto i daleko od światła bramki. W 54. minucie miejscowi mieli jedną z nielicznych szans w tej części gry na podwyższenie prowadzenie, ale próbę Lewandowskiego cudowną interwencją zatrzymał 34-latek w bramce Vigo. Z kolei chwilę później cudów w bramce zaczął dokonywać ter Stegen, utrzymując nieznaczne prowadzenie swojej drużyny. Szczególnie warta zapamiętania będzie doskonała interwencja Niemca z 84. minuty, kiedy w sytuacji sam na sam zatrzymał strzał Iago Aspasa wyciągniętą nogą. Ostatecznie FC Barcelona wygrała 1:0 i do nadchodzącego El Classico przystąpi z pozycji lidera tabeli La Liga.

FC Barcelona — Celta Vigo 1:0 (1:0)

Bramka: 17' Pedri —

Barcelona: ter Stegen — Balde, Pique, Alonso, Alba — Gavi, Busquets, Pedri — Raphinha, Lewandowski, Torres

Celta: Marchesin — Mallo, Nunez, Aidoo, Galan — Beltran — Cervi, Veiga, Rodriguez — Larsen, Aspas

Żółte kartki: 71' Alba, 85' Busquets — 61' Nunez, 70' Aidoo, 71' Rodriguez, 90+7' Aspas

Sędzia: J. Manuera Montero