Podsumowanie lig: zwycięstwo Gran Canarii z Casademontem, genialny występ Slaughtera

• Data publikacji: 10.10.2022, 17:25

Za nami kolejne występy polskich koszykarzy w pięciu ligach europejskich. Najważniejszym wydarzeniem z perspektywy polskiego kibica był mecz Gran Canarii z Casademontem Saragossa. Gospodarze wygrali 88:62, a ich liderem był AJ Slaughter.

Liga hiszpańska

Już w trzeciej kolejce spotkały się dwie drużyny z polskimi reprezentantami. Gran Canaria z Aleksandrem Balcerowskim i AJ Slaughterem podejmowała Casademont Saragossa Marcela Ponitki. Goście jedynie na początku prowadzili, ale od stanu 17:9 stracili 13 kolejnych punktów. Przewaga zespołu z Wysp Kanaryjskich była coraz większa, a mecz zakończył się wynikiem 88:72. Znakomicie zaprezentował się AJ Slaughter, który trafił aż pięć trójek, a łącznie zdobył 25 punktów. Aleksander Balcerowski rzucił pięć oczek, a Marcel Ponitka zanotował dziesięć punktów.

W hicie kolejki Cazoo Baskonia zmierzyła się z Lenovo Teneryfą. Spotkanie przebiegała pod znakiem wysokiego tempa, wielu skutecznych akcji, a także rzutów za trzy punkty. W tym elemencie w trzeciej kwarcie świetnie spisywali się gospodarze. Teneryfa odrobiła straty i doprowadziła do wyrównanej końcówki. W niej od wyniku 79:79 zdobyła sześć kolejnych punktów i sięgnęła po trzeci triumf w sezonie. W takiej samej sytuacji są Real Madryt i Surne Bilbao Basket po niespodziewanej wygranej z Walencją. Zwycięstwa na swoim koncie nie mają jeszcze: Casademont, Carplus Fuenlabrada i Basquet Girona.?

Liga włoska

Michał Sokołowski zdobywając 16 punktów w 34 minuty, był najskuteczniejszym zawodnikiem NutriBullet Treviso w meczu z Dolomiti Energia Trentino. Zespół polskiego koszykarza przegrał 57:66 i plasuje się w dolnej części tabeli jako jedna z czterech ekip, które zanotowały dwie porażki. Po dwa zwycięstwa na swoim koncie mają: Pesaro, Armani Mediolan, Virtus Bolonia oraz Tortona.

Dolomiti Energia Trentino - NutriBullet Treviso 66:57

Liga grecka

Mateusz Ponitka w barwach Panathinaikosu zagrał już w Superpucharze oraz Eurolidze, a teraz w starciu z Arisem Saloniki czekał go debiut w lidze greckiej. Polak wyszedł w pierwszej piątce, grał przez ponad 18 minut i długo zajmował pozycję rozgrywającego. Zespół z Aten zagrał jednak bardzo nieskutecznie i bez pomysłu na rywala. W drugiej kwarcie Panathinaikos zdobył tylko pięć punktów, potem odrobił straty, ale w końcówce był wyraźnie słabszy od gospodarzy. Aris niespodziewanie wygrał 69:65. Ponitka zdobył osiem punktów.

Aris Saloniki - Panathinaikos 69:65

Liga francuska

Bardzo trudne zadanie czekało Gravelines-Dunkierka. Zespół Dominika Olejniczaka miał dobry bilans 2-1, ale prawdziwą weryfikacją okazał się mecz z AS Monako. Euroligowa ekipa nawet bez Mike'a Jamesa zdominowała rywalizację i szybko zdobyła wyraźną przewagę. W czwartej kwarcie goście zmniejszyli różnicę do dziewięciu punktów, ale ostatecznie przegrali 85:95. Olejniczak zagrał przez 10 minut, miał duże problemy z faulami i nie zdobył punktów. Limoges wygrało 107:100 z Paryżem, a Mateusz Wojciechowski w pięć minut nie zanotował zdobyczy. LDLC Asvel Villeurbanne z problemami wygrało zaledwie 85:82 z Le Portel. Jonah Mathews w 26 minut zanotował osiem punktów.

Liga turecka

Historyczne zwycięstwo w Superlidze zanotowała Manisa, która pokonała 73:66 Besiktas Stambuł. Bardzo dobrze zaprezentował się Michał Michalak, który w ponad 22 minuty zdobył 11 punktów. Drugą porażkę poniósł Yukatel Merkezefendi, który przegrał 80:93 z Darussafaką. Tomasz Gielo spędził na parkiecie 23 minuty i trafił jeden rzut za trzy punkty.