Kolarstwo torowe - MŚ: drużyny sprinterskie na plus

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 12.10.2022, 23:37

Na torze w Saint Quentin en Yvelines, który za niespełna dwa lata będzie areną olimpijską, rozpoczęły się mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Pierwszego dnia dobre wrażenie zrobiły nasze drużyny sprinterskie. Polacy uplasowali się na piątej pozycji, a Polki zakończyły rywalizację oczko niżej.

Jak zwykle w pierwszym dniu mistrzostw świata oglądaliśmy rywalizację drużyn sprinterskich. Nasi panowie jechali w składzie: Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski. W kwalifikacjach osiągnęli czas 43.220, która dał im piąte miejsce. W pierwszej rundzie rywalami naszych sprinterów byli Brytyjczycy i to oni wygrali bezpośredni pojedynek, zwyciężając o 132 tysięczne. Polacy poprawili swój czas na 42.879, co dało im piąte miejsce. Zawody zakończyły się niespodzianką, gdyż dominatorów ostatnich lat - Holendrów niespodziewanie pokonali Australijczycy i zgarnęli złoto. W wyścigu o brąz Brytyjczycy okazali się lepsi od Niemców.

W sprincie drużynowym kobiet nasze panie (Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak) w kwalifikacjach były szóste z czasem 47.746. Na przeciw naszych zawodniczek w wyścigu pierwszej rundy stanęły Brytyjki, które ze sporą przewagą triumfowały i awansowały do wyścigu o brąz. Polki po raz kolejny potwierdziły przynależność do światowej czołówki, kończąc zawody na szóstej pozycji. Bezkonkurencyjne okazały się Niemki, które dwa razy poprawiły rekord świata, a w finale nie dały szans Chinkom. Na najniższym stopniu podium stanęły Brytyjki dzięki wygranej nad Holenderkami.

W wyścigu scratch naszą reprezentantką była Nikola Wielowska. Liczyliśmy na jej dobry wynik, gdyż jest to aktualna brązowa medalistka mistrzostw Europy. Niestety, Polka jechała za daleko w decydującej fazie wyścigu i finiszowała na odległej 20. lokacie. Mistrzynią świata została Włoszka Martina Fidanza, która odskoczyła nieznacznie od rywalek i wjechała pierwsza na kreskę. Jako druga na metę wpadła Holenderka Maike van der Duin, a po brązowy medal sięgnęła Jessica Roberts z Wielkiej Brytanii.

Pierwszego dnia rywalizowały również drużyny w wyścigu na dochodzenie. Nasze drużyny nie zdołały się zakwalifikować do najlepszej ósemki. Panie w składzie: Karolina Karasiewicz, Daria Pikulik, Karolina Kumięga i Wiktoria Pikulik uplasowały się na 11. pozycji z czasem 4:23.952. Najlepszy rezultat osiągnęły Włoszki (4:11.011). Wśród panów z pierwszym czasem awansowali Brytyjczycy (3:48.092), a Polacy w składzie: Bartosz Rudyk, Szymon Sajnok, Alan Banaszek i Kacper Majewski zakończyli zmagania na 12. miejscu (3:56.370). W rywalizacji męskich drużyn przeprowadzono również wyścigi pierwszej rundy. W wielkim finale pojadą Brytyjczycy z Włochami, a o brązowy krążek powalczą Duńczycy i Australijczycy.